Příprava jeleního guláše krok po kroku

Jelení guláš

Máte rádi zvěřinu? Pravda je ta, že se k ní člověk až tak často nedostane. Jedná se spíše o jakousi sváteční záležitost. I proto by se s ní mělo takto zacházet. My jsme měli k dispozici jelení kýtu. Opravdu luxusní kousek, se kterým byla radost pracovat. Žádné složitosti v tom ovšem nikdo hledat nemusí. Ze samotné kýty se odstraní tuhá blána a následně už můžete maso nařezat na libovolné kousky dle libosti. My jsme volili středně velké, ostatně textura masa by měla být patrná a rozhodně stojí za to vědět, co jíte. Co jsme tedy všechno potřebovali a jak postupovali? To vám prozradíme v následujících řádcích. Nabídneme samozřejmě také video, v němž je všechno velmi podrobně patrné.

Jelení kýta

Jelení kýta: Foto Radek Štěpán

Co všechno jsme potřebovali?

Surovin je poměrně hodně, a tak není od věci podívat se předem, zdali máte všechno doma. Potřebovat tedy budete:

  • zhruba 1 kg jelení kýty,
  • 2 větší oloupané cibule,
  • 1 litr kvalitního hovězího vývaru,
  • 4 stroužky česneku,
  • 2 hvězdičky badyánu,
  • 2 lžíce sádla, případně stejné množství oleje,
  • 1 lžíce rajčatového protlaku,
  • 3 bobkové listy,
  • sůl a pepř dle chuti.

Ingredience na jelení guláš

Veškeré ingredience: Foto Radek Štěpán

Základ je nesmírně důležitý

V první řadě je zapotřebí nakrájet cibuli, a to nahrubo. Vezmeme hrnec a rozpálíme na něm sádlo. To bude sloužit jako základ pro restování cibule. Tu pořádně orestujeme, aby byla maximálně hnědá, nikoli však spálená. Poté už můžeme přidat maso. To by se mělo pořádně zprudka orestovat. Nejprve pustí šťávu a následně je třeba nechat ji kompletně vyvařit. Když se tak stane, všechno je v podstatě připraveno. V samotném hrnci už bude pouze a jenom trochu šťávy a tuk. Maso se orestuje do zlatova.

Jelení guláš

Jelení guláš: Foto Radek Štěpán

Vaření na mírném ohni

Jestliže je maso dokonale orestováno, můžeme přidat rajčatový protlak. Restujeme cca 2 minuty. Následně se přidává koření, a to česnek, badyán a bobkové listy. Přidat je třeba také sůl, ideálně jednu vrchovatou lžíci. Opepříme. Poté přichází na řadu vývar. Směs se přivede k varu a hrnec přiklopí poklicí. Poté už všechno necháme vařit na mírném plameni zhruba 1,5 hodiny. Zkrátka je třeba vařit guláš, než bude maso měkké. Dosolíme dle chuti. Podívat se na kompletní přípravu můžete na následujícím videu.

Příprava jeleního guláše: YouTube kanál Radka Štěpána

Jelení guláš: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.