Principy zahradního designu: jak si navrhnout vlastní zahradu

Zahrada

Abyste měli nádhernou zahradu, nemusíte si platit za služby zahradního architekta. Pokud pochopíte základní principy, můžete si jednoduchou zahradu navrhnout také sami. Pravdou ale je, že projektant vám značně pomůže. Má již zkušenosti s tím, které rostliny se kam hodí a jak využít různé abnormality terénu. To, co vy vidíte jako překážku, může projektant využít v prospěch vaší zahrady.

Základní otázky

Při návrhu zahrady je třeba zodpovědět si několik základních otázek. Tou základní je, k čemu zahrada slouží. Chcete svou zahradu využívat k odpočinku, jako je například místo na opalování nebo posezení, nebo toužíte po aktivní zahradě (na které budete mít malé sportovní hřiště)? Nebo toužíte po místu, kde si v létě budete moci připravovat pokrmy na grilu? Má být zahrada reprezentativní? Další otázkou je, jestli má zahrada sloužit také k pěstování ovoce a zeleniny. Lze kombinovat toto pěstování s odpočinkovou zahradou? Patříte mezi aktivní a zapálené zahradníky, nebo chcete spíše zahradu pro lenochy?

Zahrada

Foto: Pixabay

Zahradní design

Jakmile si zodpovíte na základní otázky, bude pro vás snadnější projektování zahrady. Mezi jednodušší metody patří to, že si zahradu představíte jako uzavřenou místnost. Rostliny nejsou neživý materiál – mohou časem měnit svůj vzhled, zejména se budou zvětšovat. Zahrada, která vypadá hezky v určitém okamžiku, může příští rok připomínat spíše džungli s nadměrným množstvím rostlin.

Výsadba rostlin

Pokud jste zahradu sotva založili, nemělo by vás lekat, že vypadá prázdně. Mějte na paměti, že spousta rostlin se teprve rozroste. Pokud toužíte po rychlém vytvoření zahrady, můžete nakoupit již vzrostlé rostliny – pak ale počítejte s vyšší cenou. Nebo zvolte rychle rostoucí květiny. Jakmile rostliny dosáhnou požadované velikosti, budete je muset časem odstranit. Je to nezbytné pro plný rozvoj ostatních rostlin.

Zásady při plánování

Do středu zahrady nepatří ani rostliny ani zahradní dekorace či stavby. Platí také pravidlo, že vegetaci bychom měli uspořádat v patrech. Čím větší je zahrada, tím vyšší je vegetace. To znamená, že trávník, pak jednoleté a dvouleté rostliny, pak trvalky, pak krátké keře, poté vysoké keře a nakonec stromy. Také vybírejte jen z několika druhů rostlin. To platí zejména na menších zahradách.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/jak-samodzielnie-zaprojektowac-ogrod-zasady-projektowania-ogrodu-aa-kSUy-hwyB-dS6K.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!