Primární a sekundární živiny pro rostliny – jak se v nich vyznat

Hnojivo

Primární a sekundární živiny pro rostliny – jak se v nich vyznat. Primární a sekundární živiny jsou důležité pro růst a vývoj rostlin. Pokud jim je dopřejte v té správné formě a množství, budete mít jistotu, že dostanou opravdu vše, co potřebují.

Primární živiny alias makroprvky

Jak už jsme si řekli, makronutrienty rostliny využívají zejména k vytváření tkání. A jak to dělají?

  • Dusík – jeho přísun je zvláště důležitý. Stará se o růst i správné rozložení chlorofylu. Je to nejdůležitější prvek, který rostliny přijímají. Čím více však rostlinu dusíkem zásobíte, tím větší bude potřeba dalších prvků v hnojivech.
  • Fosfor – napomáhá fyziologickému použití dusíku i dalších živin. Slouží rostlině jako nezbytný zdroj energie a hraje důležitou roli i v procesu zimování. Je samozřejmě také součástí nukleových kyselin, starajících se o přenos genetické informace. A v ovoci a sladké zelenině se stará o přísun cukrů do plodu.
  • Draslík – je nezbytný kvůli zvyšování odolnosti rostliny vůči negativně působícím vnějším faktorům. Například chorobám, škůdcům a proměnám počasí (sucho, mráz apod.). Ovlivňuje také hojnost květů a žádoucí velikost kořenového systému.

Přesazování

Foto: Pixabay

Sekundární živiny

  • Vápník – musíme ho jmenovat na prvním místě. Zvyšuje totiž pH půdy, což je zvláště důležité u kyselých substrátů s pH pod hodnotou 5. Pokud tento faktor vylepšíme, budou rostliny moci lépe využívat fosfor a draslík. Přítomnost tohoto minerálu v zemině rovněž urychluje rozklad humusu a má i pozitivní vliv na „hodnou“ půdní mikroflóru. U hydroponického pěstování jde však o podružné vlastnosti.
  • Hořčík – stará se o velké množství enzymatických procesů v rostlině. Přispívá k plodnosti semen, určuje obsah cukrů v rostlinných pletivech apod. A také zvyšuje odolnost rostlin vůči mrazu. Nedostatek hořčíku se projevuje chlorózou, vedoucí až k nebezpečné nekróze starších listů.
  • Síra – pozitivně se podílí na metabolismu dusíku, tudíž i na tvorbě bílkovin. Jsou-li vaše plodiny dobře zásobeny sírou, budou obsahovat méně škodlivých dusičnanů a dusitanů a zároveň snáze odolají chorobám a škůdcům. U hydroponie je síra důležitá zejména pro ředkvičky, běžně pak i pro zelí, cibuli a pórek.

Co byste ještě měli vědět

Kromě těchto primárních a sekundárních živin potřebují rostliny i mikroživiny, jako je železo, mangan, měď, zinek a další. Správná výživa rostlin závisí na dostatečném přísunu všech těchto živin. Nedostatek nebo nadbytek určitých živin může negativně ovlivnit růst a zdraví rostlin.

 

Zdroj: https://www.growmarket.cz/a/jak-vybirat-hnojiva-na-outdoor-pestovani, https://web.natur.cuni.cz/biochem/kucera/rostliny/is/kap10.pdf, https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BD%C5%BEiva_rostlin, https://magazin-konopi.cz/jak-vybirat-hnojiva-na-pestovani-venku/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)