Přilákejte na zahradu včely a motýly, a to pomocí lantany. Na péči není náročná a má široké využití
Máte rádi pohled na rozkvetlou zahradu, kterou osídlují motýli, čmeláci, včely a další hmyz? Na takovou zahradu je jednoduše radost pohledět. Existují různé květiny, které medonosný hmyz přilákají. Mezi ně také patří zmíněná lantana, která se řadí k rostlinám s dlouhotrvajícím a hustým kvetením. Navíc v průběhu vývoje mění barvy květů. Již v květnu nás tato kráska může těšit svým šarmem a barevným květenstvím, které ustává až na konci října, což je jistě dlouhá doba na to, abyste si ji užili. Jak tedy o lantanu pečovat?
Pěstování lantany
Mezi nejznámější druh patří Lantana camara, ale také libora či pouze lantana. Zmíněné vyvíjející se květy mění barvy od žluté přes oranžovou, červenou, růžovou až fialovou. Díky této pestrobarevnosti bude přímo lákadlem pro motýly, ale i včelky. Přidáme-li k ní minimální náročnost na péči, stane se dominantou zahrady či terasy. Pravdou však také je, že její využití je mnohem širší – využívá se totiž i v lidovém léčitelství.
Do zahrady ji můžete vysadit či umístit do květináče na terasu a balkon, jakmile pominou mrazy. Rostlinu lze koupit v zahradnictví či si ji můžete vypěstovat ze semen. Některé zahradnictví také nabízí sazeničky. Co se týče umístění, vyberte ji slunné místo, kde bude mít taktéž dokonale propustnou a humózní půdu – nesmí stát ve vodě.
Zálivku ji dopřejte vydatnou, ale nepřelévejte ji. Hnojit ji nemusíte, ale pokud přece jen budete chtít, přihnojte ji, a to jednou za čtnáct dnů pomocí komplexního hnojiva pro kvetoucí rostliny. Pokud se lantaně nebude dařit, prozradí vám to menší produkcí květů. Abyste stimulovali jejich růst, můžete ji také prořezávat. Nezapomeňte pravidelně odstraňovat odkvetlé květy.
Zazimování lantany
Lantanu lze umístit na zahradu, ale i do truhlíku. Lze ji také s květináčem zapustit do země – lépe ji pak zazimujete. Sezona lantan končí na konci září, pak ji musíte umístit do úplné tmy. Teplota by měla být od deseti do maximálně dvaceti stupňů. Je třeba si pamatovat, že čím vyšší teplota, tím více zálivky bude potřebovat. I přesto, že ji v zimě omezíte. Co se týče substrátu, rostlina by měla být umístěna v rašelinovém pěstebním substrátu se zahradním kompostem.
Rozmnožování lantan
Lze je také namnožit, a to na konci léta a pomocí vyzrálých dřevitých řízků. Po odříznutí je namočte do stimulátoru pro vývoj kořenů a řízek zasaďte do substrátu z rašeliny a agroperlitu v poměru 1:1. Přikryjte fólií a nechte zakořenit. Následně je přesaďte do květináčků o průměru osm centimetrů a přibližně za tři měsíce je můžete přesadit do větších nádob.
Zajímavost: Věděli jste, že listy z lantany vylouhované v oleji jsou pro hmyz, houby a bakterie toxické? Navíc olej působí antibakteriálně, fungicidně, insekticidně a obyvatelům Jižní Ameriky a Afriky pomáhá chránit potravinové zásoby před škodlivým hmyzem. Z toho důvodu z ní můžete vytvořit tekutinu pro rostliny proti napadení škůdci.
Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-11992-libora-klenuta-lantana?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu, https://www.ireceptar.cz/specialy/libora-menava-aneb-lantana-kraska-i-lecivka.html, https://www.researchgate.net/publication/229150310_A_Review_on_Medicinal_Properties_of_Lantana_camara_Linn
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)