Příjemně štiplavý křen lze pěstovat na zahradě: Při výsadbě je důležitá správná orientace řízků
Pěstovat křen můžete na své zahradě. Na co si dát pozor při výsadbě? Poradíme, jak na pěstování této příjemně štiplavé zeleniny, která nabízí pestré využití v kuchyni. Není nad pochutnání si nejen křenové omáčky díky vlastní úrodě křenu.
Výsadba křenu má svá pravidla
Při výsadbě je zásadní správná orientaci řízků. Jejich vrcholový konec musí zásadně směřovat k povrchu půdy, kořenový do země. Je tak vhodné si při přípravě řízků označit jejich vrchol kolmým seříznutím a spodní konec šikmým seříznutím. Řízky silné cca 2 cm a dlouhé 10 cm se sází brzy na jaře do hloubky 15 cm. Vysazují se na vzdálenost 60 cm od sebe. Jakmile vyraší výhony, tak motyčkou je třeba odhrnout zeminu až k vysazenému řízku a ponechat jen 1 či 2 výhony. Ostatní odkopněte úzkou motyčkou. Půdu pak opět přihrňte. Tento postup je třeba opakovat ještě v létě. Při správné péči může rostlina zůstat na místě až 10 let, aniž by došlo k znehodnocení kvality kořenů.
Oblíbené jednoleté pěstování
Mezi novější a oblíbený způsob patří jednoleté pěstování křenu s výsadbou v březnu. Na kvalitu křenu má vliv i organické hnojení a dostatek vláhy. V případě nedostatku živin a sucha se vytvářejí tenké kořeny ostré chuti.
Křen: foto autor Off-shell
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Armoracia_rusticana001.jpg
Při jednoletém pěstování se vysazují boční kořeny s optimální délkou 20 až 25 cm. Mohou být rovné a tenké. Před výsadbou je třeba z nich ve střední části odtrhnout tenké kořínky a pupeny. Vysazujte je šikmo do mělčí brázdy. Na konci června kořeny je třeba odhrnout a ve střední části odstranit tenké kořínky, poté zeminu opět přihrňte. Křen se sklízí co nejpozději na podzim. Sklizené vyryté kořeny zbavte listů a kořeny uložte do písku či pařeniště pro zimní spotřebu. Slabší řízky můžete pak použít opět při jarní výsadbě v následujícím roce.
Zdroj: ireceptar.cz, jaktak.cz
Náhledové foto: autor Softenpoche