Při zpracování aloe vera záleží i na stáří listů
Jde o jednu z nejlépe probádaných léčivých bylinek, přesto nám však často některé aspekty jejího léčebného působení unikají. Například to, že nejvíce účinných látek se koncentruje v listech středního stáří a právě takové bychom měli pro zpracování sbírat.
Co si pod tímto pojmem představit? Inu listy, které se na rostlině nacházejí nejméně dva roky, ovšem maximálně pět let. Právě v nich je koncentrace účinných látek nejvyšší. Mladé listy si ještě nestihly nashromáždit dostatečné zásoby a ty starší je zase začínají ztrácet. Napadají je houbové choroby a všeobecně jsou tužší.
Náš tip: Před sběrem aloe nejméně dva dny nezalévejte.
Foto: Pixabay
Jak poznat stáří domácího nebo zakoupeného aloe
Jestliže jste si aloe vypěstovali vlastnoručně ze semínka nebo sazeničky, pak asi budete mít o jeho věku poměrně dobrou představu. Ale co když jde o rostlinu darovanou nebo čerstvě zakoupenou? Dobrým vodítkem je výška. Při výšce 30 centimetrů je velmi pravděpodobné, že je spodní řada listů starší dvou let a lze je tedy bez potíží použít k výrobě tinktur nebo třeba léčivých šťáv.
A leccos vám napoví i boční výhony, ty se v optimální prostředí začínají tvořit už u rok starých rostlin A čím větší jsou, tím starší je samozřejmě posuzovaný exemplář.
Jak sbírat listy aloe vera a proč je nechat uležet
Vždy používejte ostrý nůž, kterým list kompletně odstraníte. Dbejte, aby na rostlině nezůstaly žádné zbytky, které by mohly začít zahnívat případně se staly vstupní branou pro nejrůznější houbové choroby.
Listy určené ke zpracování pak na 24 hodin uložte do lednice. Dužina se částečně oddělí od pokožky (takže se vám budou lépe loupat) a dojde také k aktivaci některých enzymů a dalších důležitých látek. Léčivé vlastnosti aloe vera tak využijete skutečně na maximum.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)