Při nakládání zelí musí zůstat šťáva, určitě ji využijete

Mačkání kysaného zelí

Čas nakládání zelí právě nastal a mít kysané zelí v zimě rozhodně stojí za to. V každém případě se vyplatí najít si správný recept na nakládání zelí, který pochopitelně nabízíme i na našem webunašem webu. Jinak je ale také třeba mít nějaké ty zkušenosti, jinak se vám celý proces může poněkud zkomplikovat a draze zakoupené zelí pak můžete vyhodit na kompost. My se v následujících řádcích na některé aspekty podíváme podrobněji.

Cena zelí se lehce mění, nakupujte tuzemské

Aktuálně se cena krouhaného zelí lehce dostala nahoru, nicméně je třeba říct, že se vyplatí používat tuzemské. Mnohde prodávají polské nebo jiné ze zahraniční provenience. My jsme měli zelí z pole nedaleko Hulína na Moravě. Cenově vyšlo na 12 korun za kilogram. Nakoupili jsme si mimo jiné také kvalitní brambory a cibuli. Část se jí použila právě do zelí.

Pěchování kysaného zelíPěchování kysaného zelí: Foto Radek Štěpán

Šťávy musí být přebytek

Jednoznačně! Někdo šlape zelí tak, že vznikne pouze její minimum. Pak třeba dolévá vodou nebo to řeší nějak jinak. Naprosto zbytečná záležitost. Ideální je zelí pořádně šešlapat tak, že z něj bude voda takřka pryštit. Šťáva je u zelí velmi důležitá. Počítat musíte s tím, že i po zatížení zelí musí být právě šťáva jakýmsi ochranným víkem. Zakrývá kompletně samotné zelí a chrání ho před plísněmi a jinými potížemi. Počítat musíte s tím, že se postupně bude voda odpařovat, a tak ji pak jednoduše pouze dolijete. Uskladnit si přebytečnou šťávu lze pohodlně v lednici.

Neskládejte zelí až nahoru

Poměrně tradiční chyba. Zelí má tendenci při kvašení jít nahoru, takže se pak část zelí může vylít. Ideální je v zeláku nechat prostě kousek místa volného.

Zelí v kameninovém hrnciZelí v kameninovém hrnci: Foto Radek Štěpán

Zelí pravidelně kontrolujte

Pokud si myslíte, že zelí prostě nachystáte a pak kolem něj nebude nutné chodit, jste na omylu. Naopak. Rozhodně je třeba zelák pravidelně kontrolovat, sejmout případné nečistoty a bílé šumy, jež se budou vytvářet. Jen tak předejdete případné plísni, jež se může na zelí objevit.


Zdroj info: Vlastní zkušenosti redaktora

Mačkání kysaného zelí: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.