Při mražení hlívy děláme zásadní chybu, která ji připravuje o čerstvost
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus (Jacq.) je díky množství vitamínů, minerálů a dalších cenných látek, které obsahuje, řazena mezi tzv. léčivé houby. Je dřevokazná a patří do čeledi hlívovitých. Pokud se vám však na zahradě letos urodila nebo jste třeba měli štěstí na bohaté trsy v lese, zamrazte si ji na horší časy.
I když se o houbách traduje, že se k tomuto způsobu uchování příliš nehodí, v případě hlívy to není pravda. Musíte jen dodržovat některé zásady. A jaké to jsou?
Hlívu očistěte jen velmi opatrně
Ti, kdo zkoušeli hlívu někdy zamrazit a po několika měsících našli v mrazáku jen nehezkou břečku, si už podobný zážitek určitě nechtějí zopakovat. A ani nemusí – při mrazení totiž nejspíš dělali jednu zásadní chybu. Hlívu je třeba pečlivě očistit, to je pravda. Ale nemělo by k tomu docházet prostřednictvím namočení.
Velmi rychle do sebe totiž dokáže nasát množství vody. Ta později zmrzne a potrhá buněčnou strukturu, i oplachování pod tekoucí vodou musí probíhat opatrně. Poté už stačí jen houby narovnat do vhodných nádob nebo sáčku (bez nohou, jinak je však nekrájejte) a doslova uložit k ledu. V mrazáku vydrží bez potíží několik měsíců.
Mrazení hlívě nijak neškodí
Pokud se podíváme na hlavní účinné látky, mezi které patří beta-glukany, vitamín C, komplexní řada vitamínů B či železo, vápník, fosfor, hořčík, selen, sodík, draslík a zinek, pak zjistíme, že jim pobyt v mrazáku nijak neublíží. Pokud bychom však chtěli zamrazit hlívu předvařenou (i to je možné, musíte ji jen nechat dobře okapat), bylo by to v tomto ohledu mnohem horší.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://pl.readingontheweb.com/obschee/1040-kak-mozhno-zamorozit-veshenki.html, https://punchalo.com/4189-is-it-possible-to-freeze-oyster-mushrooms, https://nagrzyby.pl/forum/viewtopic.php?t=8738
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)