Přezimování rostlin v interiéru: hlavně je nepřelévejte a nehnojte

Zálivka

Některé z vašich rostlin milují, když je necháte přes letní sezónu venku. S poklesem teploty je ale třeba je přenést zase do interiéru, aby vám mohly dělat radost i v příštím roce. Samotným přenesením ale ještě rostliny nemají vyhráno. Důležité je to, jak se o ně bude zahradník starat. Vězte, že rostliny v zimním období doplácí spíše na horlivost zahradníka, než na nedostatky prostředí. Méně je v tomto případě lépe. Jakých chyb se dopouštíme u rostlin, které necháváme přezimovat uvnitř?

Přezimování rostlin

Každá rostlina může mít trochu jiné požadavky na přezimování. Zatímco některá si vystačí s teplotami nad nulou, jiné budou potřebovat minimální teplotu 10 °C. Některé můžete nechat přezimovat v temné místnosti, zatímco jiné potřebují světlo. Některé rostliny přenášíme celé i s květináčem, jiné předtím seřízneme nebo vyjmeme jejich hlízy. Z tohoto důvodu je vždycky dobré zaměřit se na podmínky konkrétního typu rostliny, kterou necháváte zazimovat.

Zalévání

Foto: Pexels

Čas na přezimování

Obecné pravidlo zní, že dovnitř bychom měli přenést rostliny tehdy, když venkovní teploty klesnou na 7 °C. Opět ale platí, že některé rostliny je třeba přenést ještě dříve, zatímco jiné si poradí i s nižšími teplotami. Pokud rostlinu přenesete dovnitř příliš pozdě, může dojít k poškození všech částí rostlin, včetně kořenů. Takže raději dříve, než později. Rostliny v květináčích jsou náchylnější k mrazům ve srovnání s rostlinami, které jste přesadili do země.

Aklimatizace rostlin

Rostliny, které vezmete z venku nemůžete hned postavit do místnosti o pokojové teplotě. Přivodili byste jim teplotní šok. Ten poznáte podle toho, že rostliny vadnou, ztrácí listy a celkově ztrácí na vitalitě. Rostliny, které jste měli na slunečném prostředí, přeneste na dva týdny do stínu, poté teprve dovnitř. Vyplatí se je nechat na chladnějším místě, než je přenesete do teplejší místnosti (pokud rostlina vyžaduje k zazimování chladno, můžete ji umístit rovnou na konečné stanoviště).

Přezimování rostlin a zálivka

Rostliny, které jsou ve vegetačním klidu, potřebují méně vody. A to je nejčastější chyba, které se dopouštíme – příliš mnoho zalévám. V zimě rostliny potřebují málo vody, jinak hrozí hniloba. Přelévání poznáte na rostlině podle žlutých listů, které časem opadávají, vadnutí rostliny apod. Zalévejte pouze tehdy, až horní vrstva půdy vyschne. To může být v zimě klidně i jednou za tři týdny.

Hnojení rostlin v zimě

Rostliny v zimě zpomalují nebo zastavují svůj růst. To znamená, že vyžadují jen velmi málo hnojiva nebo dokonce vůbec žádné hnojivo. S hnojením proto začínáme zase až na začátku jara, abychom podpořili růst rostlin. Pokud rostlině dáte příliš mnoho hnojiva, zastavíte tím její růst, listy mohou vadnout, kořeny se spálí.

Přezimování bez škůdců

Jakoukoli rostlinu, kterou přenášíte zvenku dovnitř důkladně zkontrolujte. Jakékoli podezření na možné škůdce znamená, že dáte rostlinu do izolace (tedy daleko od ostatních). Důvod je jednoduchý: nechcete, aby škůdci napadli i vaše ostatní rostliny. Všechny rostliny můžete před zazimováním omýt pesticidy. Stejně postupujeme i proti onemocněním, kterými mohou rostliny trpět.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/overwintering-plants-indoors

https://www.provenwinners.com/learn/can-i-keep-it

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!