Přezimování muškátů v krabici: Zajímavá a funkční alternativa
Muškáty jsou nádherné květiny, které zdobí nejeden parapet rodinného domu. Jejich krásné květy dokážou učarovat mnohým z nás. O rostliny je ale třeba se pořádně starat. Nyní přichází na řadu přezimování muškátů. Alternativ je pochopitelně hned několik. My jsme se zaměřili na přezimování muškátů v krabici. Nejde o nic složitého, ale metoda je to poměrně netradiční. Jak tedy zazimovat muškáty, aby vám příští rok nádherně kvetly a dokonale se jim dařilo?
Zemina u muškátů se musí nechat vyschnout
Nějakou dobu před uskladněním je třeba muškáty přestat zalévat. Zemina se fakticky nechává pouze vyschnout, před uskladněním nesmí být mokrá. V opačném případě by došlo logicky ke vzniku různých plísní a rostlinu by napadly mikroorganismy, což by vedlo k jejímu znehodnocení a rozkladu.
Foto: Pixabay
Jednoduché uskladnění muškátů v krabici
Rostlinu je třeba vytáhnout z hlíny a jemně ji otřepat. Opravdu ale jenom jemně, jelikož uschlá zemina by na kořenech měla do určité míry zůstat. Neodlamujte květy, puky ani listy. Postupně se všechny rostliny naskládají do krabice, klidně můžete vytvořit i dvě patra, ničemu to vadit nebude. Následně se přikryjí novinovým papírem a krabice se uzavře víkem. Takto přichystané muškáty pak uložíte do sklepa, kde nehrozí přes zimu žádné mrazy.
Na jaře se rostliny bez problémů vzpamatují
Chce to pouze správnou péči. Na konci února vytáhnete rostliny z krabice. Budou vypadat hodně zuboženě, na to se můžete připravit rovnou. Vy je ale zasadíte do čerstvé zeminy, zalijete je a necháte jim čas na to, aby se vzpamatovaly. První lístky se začnou objevovat zhruba po nějakých dvou týdnech. Po 5 týdnech byste měli odstranit všechno, co co květináče nepatří, tedy mrtvé výhonky a suché lístky. Po 8 týdnech rostlinu přihnojíte a uvidíte, jak se bude dále rozvíjet. Odmění se vám nádhernými květy.
Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.