Přeschlé kaštany a rohlíky ubližují zvěři
Během zimních měsíců v lidech sílí pocit, že zvířata v lese strádají. A tak při každé procházce kolem obory nesou balíček dobrot, aby jim přilepšili. Záměr je třeba pochválit, ale jen málokdo přesně ví, co osazenstvo lesa skutečně potřebuje.
Pozor na množství
První rada je ta ze všech nejdůležitější. Všechna zvířata v lese mají potravy dostatek. Té, kterou si sama najdou. I té, kterou jim dají myslivci a další strážci revíru. Objem jídla, který jim do lesa nosíte, by tam měl mít své limity. Zvěř totiž spase téměř vše, nezná míru. A velké množství různorodých surovin jim naruší trávení a způsobí odmítání pro ně přirozené potravy, která podporuje správné procesy v těle a napomáhá správnému vývoji. O zvířata je dobře postaráno. To, co jim lidé nosí, by mělo být jen na přilepšenou. A to ještě s přihlédnutím, že nejste zdaleka sami, kdo je chce potěšit.
Značka Ideál
Mnohem lepší než jednotlivé potraviny jsou snopky travin. Málokdo má ale doma senáž nebo trs sušeného maliní. Volte tedy to, co je snadno sehnatelné – kukuřice, mrkev, jablka, hrušky, brambory, řepa, bukvice nebo hrách. Zkusit můžete i jeřabiny, špendlíky, švestky, topinambury, tuříny nebo celer. Nemusíte se bát ani částečné hniloby. Zvířatům nevadí a v přiměřeném množství ji přijmou bez větších problémů.
Foto: Pixabay
Zrádná klasika
Oblíbené jsou i kaštany, ale ty mají vyšší nároky na skladování. Sušení je zcela špatně. Jsou pro zvěř příliš tvrdé a obtížně se jim tráví. Mnohem lepší je sbírku zahrabat pod tenkou vrstvu vlhkého listí a před krmením si ke skrýši dojít. S kaštany se navíc pojí ještě jedno varování. Daňci při krmení hltají a neuvědomují si množství, které spořádají. Stačí pár kousků, ale nedělá jim problém přijmout až pět kilogramů kaštanů denně. To samozřejmě vede k bolestem a v krajních případech i k úhynu. Nadměrné množství saponinových látek, které obsahují, mohou být pro zvěř toxické.
Otazníky kolem pečiva
Ztvrdlý chleba, rohlíky nebo housky jsou vděčnou laskominou pro zvířata z obory nebo lesa. Je to levné a snadno dostupné řešení. Krmení zvěře ale rozdělovalo lidi na dva znesvářené tábory, nakonec došlo ke kompromisu. Když se totiž dodrží postupy, může být pečivo milým zpestřením. Vyřaďte to s náplní, posypkou nebo plísní. Největší problém ale představuje nedostatečně proschlý rohlík. Vlhkost do sebe může nasát i při oblevě nebo deštích. Takové přilepšení zvěři skutečně ubližuje, způsobuje nadýmání, průjmy, zeslábnutí a následný úhyn.
Zdroje info: sokolovsky.denik.cz, priroda.cz, vlastní zkušenosti autora
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.