Přesazování rajčat: pár užitečných tipů se hodí vždycky

Rajčata

Jaro je období, kdy vás čeká na zahradě spousta práce. Pokud vaše rajčata dostanou tu správnou péči, mohou přinést mnohem více úrody. K úkonům, které rajčata na jaře vyžadují, přinášíme i nějaké tipy navíc, které se vždy mohou hodit.

Přesazování rajčat

Jakmile pomine nebezpečí mrazu a půda se zahřeje, je čas přesadit své sazeničky na konečné stanoviště. Sazenice by měly být vysoké 7,5 až 10 cm. Při přesazování je možné ovlivnit velice důležitou část péče o rajčata, která je důležitá pro množství plodů: a to vytvoření silného kořenového systému. Rajčata mají totiž schopnost vytvořit kořeny prakticky po celé délce stonků. Chcete-li vytvořit co nejsilnější kořenový systém, je třeba rostlinu při přesazování co nejvíce zahrabat (asi do dvou třetin). Můžete to udělat dvěma způsoby:

  1. Vykopáte díru, která je dostatečně hluboká, aby se do ní vešly dvě třetiny rostliny.
  2. Vysadíte rajčata bokem. To znamená, že si připravíte spíše příkop než díru a rostlinu do ní zahrabete. Stonek, který zůstane čouhat nad zemí, začne časem růst směrem nahoru a bude silný a vzpřímený.
Rajčata
Foto: Unsplash

Příprava půdy pro rajčata

Pro rajčata je ideální půda s mírně kyselým až neutrálním pH s vysokým obsahem organických látek. Můžete ji vylepšit tak, že do ní zapracujete kompost (do hloubky minimálně takové, jakou budete provádět výsadbu – vzhledem k hlubokým kořenům, může být i hlubší). Živiny do půdy můžete dostat i díky kostní moučce (zvýší obsah fosforu) nebo epsomské soli (doplní hořčík). Tyto živiny přidávejte pouze v případě, že víte, že v půdě chybí hořčík nebo fosfor (dejte si půdu včas otestovat). Pokud bude některá z těchto živin v nadbytku, může to negativně ovlivnit vaši sklizeň.

Lepší odtok vody

Všichni velmi dobře víme, že dlouhodobá vlhkost vede u rajčat k problémům s plísněmi a houbovými onemocněními. Jestliže nemáte dostatečně propustnou půdu, můžete do ní přidat drenážní materiály, jako je říční písek nebo perlit. Když se vlhkost z půdy rychle vypařuje, můžete využít rašelinový mech nebo kokosové vlákno.

Rajčata zbavujte konkurence – odstraňujte plevel

Pletí je běžnou součástí péče o různé rostliny, včetně rajčat. Zejména mladé sazenice jsou zranitelné vůči konkurenci, což ovlivní vývoj kořenů a stonků a může to zpozdit vaši úrodu. Pravidelně odstraňujte plevel – dokud je ještě mladý, jde to mnohem lépe a navíc ještě nemá tak vyvinutý kořenový systém, aby vaše rajčata utlačoval. Plevel může připravovat rostliny rajčat o vláhu i živiny.

Vysaďte vhodné společníky

Existují rostliny, které mohou podpořit růst vašich rajčat, například tak, že přilákají opylovače, odpudí škůdce nebo přilákají dravý hmyz, který si na škůdcích pochutná. Mohou též vhodným způsobem obohacovat půdu.

  • Bazalka: nezastíní rostliny, odradí některé běžné škůdce a dodá rajčatům lepší chuť (někdy bazalkovou).
  • Česnek: odpuzuje mšic a svilušky.
  • Lichořeřišnice: přiláká opylovače, odpuzuje některé škůdce.
  • Měsíček lékařský: odpuzuje mnohé škůdce, láká opylovače.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/spring-tomato-tasks/

https://www.semena.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-pestovani-rajcat

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!