Přesazování pokojových rostlin: na jaře máte ideální příležitost!

Přesazování

Pokojové rostliny – ale vlastně všechny rostliny v květináčích – byste měli čas od času přesadit. Důvodem nemusí být jen přeplněný květináč. Pokud máte rostlinu už dlouho ve stejné půdě, pravděpodobně už z ní odčerpala všechny prospěšné látky. Navíc půda mění svou strukturu, a tak když rostlinu zalijete, voda se nemusí rychle vsáknout, což je žádoucí. Přesazujte na jaře, to je ideální čas, ale v případě nouze to můžete udělat také na podzim.

Přesazování na jaře a na podzim

Pokud nemáte náhlý důvod k přesazení (rostlina je příliš velká a hrozí její převrhnutí, kořeny zaplnily celý květináč, rostlina byla přelita apod.), nedělejte to na podzim. Jaro je lepší období pro přesazování, protože nová zemina může obsahovat injekci čerstvých živin, které povzbudí rostlinu k růstu. To u některých pokojových rostlin na podzim nemusí být žádoucí.

Přesazování
Foto: Unsplash

Příprava je důležitá

Až budete mít ruce špinavé od hlíny, zbytečně si naděláte nepořádek, když budete hledat věci potřebné k přesazení. Připravte si proto všechno předem. Kromě věcí, které zmiňujeme v seznamu níže, to mohou být čisté nůžky a nůž, které použijete ke zkracování kořenů nebo k odstraňování nemocných částí. Přesazujte raději v interiéru, i když nepořádek při přesazení by se venku třeba ztratil. Pamatujte si, že při přesazování obnažujete kořeny rostliny – rostliny, která byla zvyklá na pokojovou teplotu. Tím jí způsobíte teplotní šok, kterým zpomalíte její růst. Co dalšího je potřeba k přesazení?

  • Květináč – nový květináč by měl být o něco větší než ten původní. Ale zase ne o moc, protože když použijete příliš velký květináč, rostlina se bude snažit zaplnit jej kořeny, a to na úkor nadzemního růstu. Materiál necháme na vás, vždy by ale na dně květináče měli být drenážní otvory pro odtok přebytečné vody.
  • Zemina – v zahradnických centrech můžete najít speciální zeminu pro pokojové rostliny. Některé rostliny ale mají specifické požadavky, jako například kaktusy, orchideje nebo některé jiné. Respektujte jejich požadavky, vyhnete se tak případným budoucím potížím.
  • Drenážní vrstva – na dno květináče dejte drenážní vrstvu, která umožní snadný odtok přebytečné vody. Použijte drobné kamínky, keramzit nebo rozbitou keramiku.
  • Noviny nebo fólie – na stůl, kde budete přesazovat, rozložte noviny nebo nějakou fólii, což vám nakonec usnadní práci s úklidem.

Přesazování rostlin – postup

Samotný postup už je jednoduchý. Nejprve vytáhněte rostlinu ze stávajícího květináče (jemně jej uchopte za základnu a zatáhněte). Počínejte si u toho opatrně, ať rostlinu nepřetrhnete nebo jinak nepoškodíte. Když to nejde, poklepejte na dno nebo stěny květináče. Zkontrolujte, zda kořeny neprorůstají drenážními otvory a popřípadě je odřízněte. Když už máte rostlinu venku ze zeminy, zkontrolujte její kořeny – ty poškozené nebo nemocné odřežte.

Čištění kořenů od zeminy

Rostliny mají i poměrně tenké kořeny, takže nemusíte být příliš důslední při odstraňování staré zeminy z kořenů. Jen ji lehce oklepejte. Problém ale nastává, když cítíte zatuchlinu, nebo dokonce vidíte známky plísně. V takovém případě se snažte zbavit co největšího mnžoství zeminy, která obklopuje kořeny. Poté odstraňte všechny infikované kořeny (nůžky či nůž, který k tomu použijete následně dezinfikujte). Předtím, než rostlinu přesadíte do nového květináče, použijte fungicid.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-proste-sposoby-na-przesadzanie-roslin-doniczkowych,nId,5634725

https://www.idnes.cz/hobby/domov/prakticke-rady-a-tipy-pro-presazovani-pokojovych-rostlin.A090312_141141_hobby-domov_mce

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!