Přesazování orchidejí krok za krokem

Orchidej

V okamžiku, kdy už se vaše orchidej nevleze do květináče, je čas ji přesadit. Není to vůbec složitý úkon, stačí být alespoň trochu jemní a k poškození kořenů nedojde. Na přesazení orchidejí není vůbec nic složitého. Ideální čas pro přesazení na jaře, ovšem za podmínky, že rostlina nekvete a ani se k tomu nechystá. Pokud je orchidej v příliš těsném květináči, je velmi pravděpodobné, že nevykvete.

Kdy přesadit orchidej?

Orchideje přesazujeme vždy, když je jim malý květináč, ale také v některých jiných případech:

  • Když se jejich dosavadní půda rozpadává. Pokud totiž dojde ke zmenšení kusů zeminy v květináči, mohou mít kořeny omezený přístup vzduchu a to je může omezit v kvetení, v extrémních případech dokonce zahubit. Ideální je proto přesazovat orchideje alespoň jednou za dva až tři roky. A to vždy do nového substrátu (když přesazujete jen z důvodu malého květináče, vyplatí se vyměnit zeminu za novou).
  • Pokud na substrátu objevíte bílý povlak, je to znamení houby nebo plísně. I v tomto případě je dobré rostlinu přesadit.
  • Když rostlina nekvete, může to být způsobeno shnilými kořeny. Pomoci může přesazení.
  • V půdě se objevili škůdci.

Orchidej

Foto: Pexels

Akutní přesazení a květy

V některých případech nastane problém – například bílý povlak na substrátu nebo výskyt škůdců v oblasti kořenů – v období, kdy rostlina kvete. Rozhodně nedoporučujeme rostlinu přesazovat i s květy, protože jí tím můžete způsobit šok. Květy by se mohly také utrhnout a způsobit rostlině škody. Proto je lepší květy raději odříznout. Díky tomu bude rostlina směrovat veškerou svou energii do kořenů a lépe se přizpůsobí novým podmínkám.

Přesazování orchideje

Mezi základními pravidly při přesazování je jemná péče. Snažíme se co nejméně dotýkat kořenů, abychom je nepoškodili. Zde je postup přesazování orchideje:

  1. Rostlinu vyjměte z květináče. Odstraňte veškeré zbytky staré zeminy. Výsledkem bude jen samotná orchidej bez zeminy.
  2. Zkontrolujte stav kořenů. Všechny shnilé nebo poškozené části odstraňte – použijte k tomu ostrý a čistý nástroj.
  3. Přemístěte rostlinu do nové nádoby. Měla by stát přesně ve středu květináče. Vzhledem k tomu, že kořeny jsou dlouhé a neuspořádané, může to být těžké. V takovém případě je velmi opatrně uspořádejte do květináče. Pravděpodobně budete muset rostlinu jednou rukou držet.
  4. Zasypte kořeny substrátem. Poté, co vložíte do květináče první vrstvu substrátu, jemně květináčem poklepte o podložku, aby došlo k lepšímu usazení zeminy. Následuje další vrstva – a pak znovu poklepání. A tak pokračujeme až do zaplnění květináče. Není třeba květináč přeplňovat substrátem. Volná místa rostlina využije pro růst nových kořenů.

Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/przesadzanie-storczykow-krok-po-kroku-poradnik-praktyczny/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!