Přesazování kaktusů: zvládnete to bez popíchání!

Kaktus

Kaktusy jsou specifické rostliny, které si vyžadují speciální péči. Ta ale obvykle není náročná, takže ji zvládnou i ti, kteří nedokážou nic vypěstovat. Vzhledem k tomu, že kaktusy v zimě nerostou, nemusíte je ani zalévat. Se zálivkou počkejte do jara – ale začínejte opatrně a v malém množství. Uprostřed léta přestávají kaktusy opět růst, takže zálivku nepřijímají. Nenechávejte je stát v mokré zemině, to totiž vede k uhnívání kořenů. Zalévejte, až půda zcela vyschne.

Co je k přesazování kaktusů potřeba?

Kaktusy jsou rostliny, které mohou tolerovat sucho, protože vlhkost si ukládají ve svém těle. Vydrží i ničivé horké sluneční paprsky. To, co potřebují pro pěstování, je světlo, teplo, zálivka a speciální půdní směs na kaktusy plus nádoba, ve které jsou. K přesazení budete navíc potřebovat něco, co vás ochrání před ostny kaktusů. Existuje několik způsobů, jak se ochránit. Někteří používají tlusté kožené rukavice, jiní kuchyňské kleště a někdo zase kaktus zabalí do několika vrstev novin a zajistí lepicí páskou.

Kaktusy

Foto: Pixabay

Kdy přesazujeme kaktus?

Kaktus nepřesazujeme příliš často. Jednou za dva (pokud nehnojíte) až čtyři (hnojíte-li) roky. To, že přichází čas to udělat, poznáte podle toho, že kořeny prorůstají drenážními otvory. Nová nádoba by neměla být příliš velká, protože kaktusy mají raději spíše těsnější nádoby. Pokud ale začne kaktus přerůstat svou nádobu, je to další znamení, že potřebuje přesadit.

Jakou zvolit nádobu?

Nádoba by měla být vždy jen o trošku větší, než je samotný kaktus. Měla by mít dostatečně velké drenážní (odtokové) otvory, protože co kaktus opravdu nesnáší, je přílišná vlhkost. Uvolnit kaktus z předchozí nádoby nemusí být tak jednoduché, jak bychom si mohli myslet. Můžete si pomoci tužkou, kterou jemně zapáčíte v drenážních otvorech, čímž kaktus ze staré nádoby uvolníte. Stejně tak je vhodné objet nožem okraje nádoby.

Jak na přesazení?

Novinovým papírem (nebo jiným nástrojem na ochranu vašich rukou) uchopte kaktus a zbavte jeho kořeny staré zeminy. Pokud jsou příliš dlouhé, zastříhněte je. Možná nebudete ani potřebovat novou nádobu. V každém případě zeminu vyměňte. V nádobě, do které budete přesazovat, vytvořte drenážní vrstvu, pro snadnější odtok. Vložte květináč tak, aby jeho kořeny splývaly volně dolů a zasypte jej zeminou do stejné výšky, v jaké byl před přesazením.

Jak pečovat o přesazený kaktus?

Dejte jej na teplé místo a … to je všechno! V žádném případě ho nezalévejte minimálně týden, aby se mohl adaptovat na nové podmínky. Po několika týdnech můžete rostlinu zalít a před dalším zaléváním ji nechat vyschnout.

Zdroj:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-presadit-kaktus-30000708.html

https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/cacti-succulents/scgen/cactus-repotting-info.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!