Přesazování jehličnanů: je možné přesazovat již vzrostlé stromy
Jehličnany jsou zdrojem krásně vypadající a atraktivní zahrady. Současně mohou mít praktický účel, jako je například živý plot. Jehličnany poslouží jako krásný živý plot nebo ohraničení vašeho pozemku po celý rok. Zachovávají si svou krásu také v zimě. Pokud si vysadíte jehličnan do zahrádky nebo zahrady, můžete jej využít na Vánoce, namísto klasického vánočního stromečku, který byste si museli koupit a donést až domů.
Kdy je čas na přesazování?
Jehličnaté stromy sázíme i přesazujeme ideálně na podzim, nejlépe do první poloviny září.. Ne každý strom je vhodný k přesazení a obvykle platí, že pokud se stromu daří tam, kde zrovna je, necháme je pokud možno růst bez přesazování. Někdy je ale přesazení nezbytné. Ne u každého stromu je to ale možné. Obvykle se přesazují pouze mladší stromky, což u jehličnanů znamená stáří do 15 až 20 let. Starší stromy se už hůře ujímají a přesazování je rizikové.
Foto: Pixabay
Proč přesazovat?
K přesazování mohou být různé důvody. Tak například strom začal zavazet. Je nám ho ale líto pokácet, protože stále ještě vypadá velice dobře. Může to být z důvodu omezeného prostoru (například když jehličnan vysadíme do předzahrádky a on nyní stíní v okně, nebo při vysazení na omezeném prostoru, jako je například hrob aj.). Stromy ale přesazujeme zejména tehdy, když jim současné prostředí nesvědčí. To může být například projeveno žloutnutím jehlic.
Jak přesazovat?
Jehličnaté stromy je zapotřebí přesazovat i s kořenovým balem. Dřeviny, které rostou v kamenitých půdách, ale není možné přesadit vůbec. Hrozí totiž velké riziko poškození jejich kořenů. Kořenový bal je možné připravit tak, že rok před přesazením kolem stromu vyryjeme dokola přepokládaného balu rýhu, kterou vyplníme výživnou zeminou. Tou pak kořeny hustě prorostou. Velikost kořenového balu bude různá v závislosti na velikosti dřeviny. Poté dřevinu musíme vyrýt ručně, respektive rýčem.
Získání dřeviny s balem
Kořenový bal obryjeme ostrým rýčem a přitom se snažíme nepostupovat proti kořenům. Až v naznačeném obrysu je třeba kořeny odseknout nebo odstřihnout zahradnickými nůžkami. Poté půdu odkrýt. Ryjeme do takové hloubky, v jaké předpokládáme, že jsou jemné kořeny. Snažíme se nevyvracet kmen, aby se kořenový bal nerozpadl. Jakmile se se stromem dá hýbat, opatrně jej položíme na připravenou jutovou pytlovinu. Kořenový bal také obalíme a uvážeme kolem kmene. Korunu jehličnanu svážeme odspoda nahoru a teprve poté zvedáme.
Přesazení jehličnanu
V momentě, že můžeme se stromem hýbat, jej přeneseme na konečné stanoviště. To jsme si připravili tak, že jsme vykopali velkou jámu, její dno zryjeme. Jámu do poloviny naplníme vodou a necháme ji vsáknout. Poté vložíme strom. U starých stromů je třeba dodržet jejich natočení ke světové straně. Zasypeme úrodnou půdou.
Zdroj: https://www.chatar-chalupar.cz/presazovani-vzrostlych-stromku/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!