Překrásné aerárium dokáže rozzářit každý interiér – jak si ho vyrobit?
Pro ty, kteří aerárium ještě neznají, tak se jedná o skleněnou nádobu, jejíž vnitřní část zdobí krásná zeleň. Takové terárium pro rostliny, které si uvnitř tvoří vlastní svět, může posloužit jako závěsná dekorace nebo jako dekorace na komodu. Záleží jen na vás, jaký tvar či velikost byste popřípadě zvolili na výrobu aerária. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak si tuto „měsíční krajinu” připravit doma. Stačí málo, trocha šikovnosti a výsledek vás jistě potěší.
První krok
První krok by vás měl vést k rozhodnutí, jakou rostlinu do aerária vložíte. Nejvhodnější a vždy nejlepší volbou bude sukulent. Dbejte akorát na velikost rostliny, aby nebyla přes celou nádobu – a především, abyste ji nepoškodili. Až se rozmyslíte, připravte si další potřeby:
- skleněné aerárium jakékoli velikosti (lze použít i dózu či vázu se širokým hrdlem)
- sukulentní rostlinu
- písek nebo bílý štěrk (může být i jiná drť – ovšem, tyto produkty vypadají skvěle)
- speciální substrát pro sukulenty
- pěkné oblázky
Surovin opravdu není mnoho. Teď se však obrňte trpělivostí a můžete začít. Lze také využít velké skleněné dózy, jako vidíte na úvodní fotografii.
Postup výroby aerária
Vyberte si sukulentní rostlinu, která se vám líbí. To taktéž platí i pro drť či písek. Použít můžete téměř cokoli, jen pohlídejte dokonalou propustnost. Na dno aerária dejte drť, písek či to, co jste zvolili, poté substrát pro sukulenty. Do aerária můžete dát více drti, aby nebyl vidět substrát. V druhém případě jej nechte viditelný – takzvaně ve vrstvách. Pokud chcete, aby se ve skle substrát ztratil, vytvořte v drti důlek, do kterého dáte hlínu a rostlinu.
Zasaďte zvolenou rostlinu či více rostlin a kolem dokola nasypte ještě trochu drtě, aby se vytvořil hezký efekt a kontrast. Obecně se však doporučuje použít jednu rostlinu a obohatit ji například o mech, který ve skle vypadá opravdu úchvatně. Dále pak kolem rostliny umístěte oblázky.
Péče o aerárium
O tuto překrásnou dekoraci je taktéž třeba pečovat. Důležité bude udržovat patřičnou vlhkost – ne moc, ne málo. Doporučujeme zálivku provádět pomocí lžíce, abyste nepošplíchali sklo aerária a nevznikaly na něm nehezké kapky. Jak často budete zalévat, záleží na zvolené rostlině. Obecně ale stačí, když je mírně zalijete tak jednou týdně či jednou za čtrnáct dnů. Substrát rozhodně nesmí být přemokřený, jinak sukulent uhnije. Aerárium postavte na světlo, ale ne na přímé slunce.
Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/terrarium-your-miniature-garden-how-to-make-a-terrarium.html, https://www.almanac.com/how-make-terrarium-gardens-under-glass
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)