Přehledná pravidla a průběh kompostování
Chtěli byste mít skvělou organickou hmotu, která slouží doslova jako motor pro růst nejrůznějších plodin a květin? Aby ne, vždyť takový kompost představuje naprosto skvělou záležitost. Vytvořit si ho není složité za předpokladu, že máte kompostér, nebo přímé samotné místo pro kompostování. My se v následujících řádcích podíváme mnohem podrobněji jak na pravidla kompostování, tak i na samotný průběh.
Několik základních pravidel kompostování
Kompostování je poměrně jednoduchou záležitostí, nicméně určitě se vyplatí dodržovat několik základních pravidel. Jakých?
Vrstvení kompostu jako základ
Důležitá je pestrá skladba kompostu. Do spodních vrstev kompostu patří spíše hrubší materiál typu štěpky, dřevnatých stonků nebo hoblin. Další položky doplňujte dle potřeby. Je lepší přidat větší množství hmoty naráz než dávat pouze malé množství mnohokrát.
Kompost: Foto Pixabay
Pravidelná kombinace materiálů
Optimální je směs mnohých materiálů, které si z hlediska konzistence a struktury do značné míry odporují. Typické jsou především suché a vlhké věci, hutné a porézní nebo hnědé se zelenými.
Startovací proces a zemina
Proces tlení se ideálně startuje prostřednictvím již uzrálého kompostu, případně chlévské mrvy. Pro zvýšení kvality kompostu se vyplatí přidávat zemina, nicméně není od věci prolít jej také vodou. Rozklad se urychlí. Výborně se hodí také kuřince. Vlhkost kompostu je třeba sladovat a zajišťovat ji. Skvělé jsou v kompostu také žížaly.
Jaký je průběh kompostování?
Dochází ke zvýšené aktivitě mikroorganismů. V první fázi se kompost zahřeje na teplotu pohybující se okolo 50 °C. Jedná se o takzvanou termofilní fázi. Ta může trvat i několik týdnů. V průběhu této fáze se likvidují zárodky chorob a semena nejrůznějších plevelných rostlin. Teplota začne klesat po jednom až dvou měsících. Následuje mezofilní fáze. Kompostovanou hmotu se vyplatí proházet po nějakých 4 až 8 týdnech. Zajistíte kompostu dostatek vzduchu. A za jak dlouho získáte kompost? Čerstvý za 2 až 6 měsíců a vyzrálý za 6 až 12 měsíců.
Zdroje info: https://learn.eartheasy.com/guides/composting/
https://www.kompostuj.cz/vime-jak/jak-vyrabet-kompost/zakladni-pravidla-kompostovani/
Kompostér s kompostem: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.