Předzásobili jste se vejci? Musíte je umět uskladnit, aby vydržela

Vejce

Vejce mizí z pultů obchodů a mnozí lidé se rozhodli, že se jimi předzásobí. Pokud si ale vajíčka jen koupíte a následně necháte doma na polici či v lednici, nic moc tím nevyřešíte. Mají omezenou trvanlivost a po čase se bezesporu zkazí. Někteří lidé navíc vejce ještě omývají a snižují jejich trvanlivost. Naše babičky věděly mnohem více a uměly vejce uchovat delší dobu. Jak? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Vodní sklo jako tradiční alternativa

Jakousi tradiční možnost představuje vodní sklo. Babičky takto vejce často skladovaly, a ta velmi dlouhou dobu. Vodní sklo je k dostání v drogeriích, dnes se jím prakticky rozdělává šamotový tmel na spárování kamen a pecí. Vejce z vodního skla se ale vyznačovala jinou barvou a chutí. Hodila se tak spíše jen při pečení a vaření, nikoli pro přímou konzumaci.

VejceFoto: Pixabay 

Uskladnění v sýpce

Také tento způsob mnozí lidé používali. V sýpkách mezi oblím mohla vejce vydržet také hodně dlouho.

Zalévání vajec vápennou vodou

Další zajímavá alternativa, již používaly naše babičky. Vzala se vápenná voda z hašeného vápna a nalévala se do lahví, v nichž byla vejce. Ta vydržela od léta až do jara dalšího roku. Shánějte ale vápennou vodu…

SlepiceFoto: Pixabay 

Začněte chovat vlastní slepice

Pokud máte zahradu, pak se do chovu můžete klidně pustit. Rozhodně nejde o nic složitého. Jen se musíte připravit na to, že slepičky budou potřebovat také nějaký výběh, což vám kus zahrádky poněkud změní. U moderních zahrad se střiženými anglickými trávníky to optimální zřejmě není.

Zdroje info: Autor, dumazahrada.cz, seznamzpravy.cz

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.