Představujeme sladký pluot alias brontosauří vejce
Možná jste na něj v obchodě narazili a ani o tom nevíte. A možná jste doteď ani netušili, že nějaký kříženec meruňky a švestky vůbec existuje. A přitom právě tím pluot je. Kulatý, sladký a dokonale hladký – možná i proto si vysloužil nevšední přezdívku brontosauří vejce.
Ve světe je možné se s pluotem setkat už pěkných pár let, ovšem do ČR si začal razit cestu až v poslední době. Sází spíše na svůj vzhled než cizokrajný název. Nabízejí sladkost, měkkou dužinu a poměrně dlouhou trvanlivost, což se opravdu cení.
Pluot, plumcot a ti další
Snaha o zkřížení švestky a meruňky není nová. Setkat se s ní můžeme už v 19. století. Tehdy byl vyšlechtěn tzv. plumcot, který měl však k dokonalosti ještě hodně daleko. Šlechtění nebylo právě jednoduché a kdyby se ho neujal nebraský biolog Chris „Floyd“ Zaiger, možná bychom pluot nikdy neochutnali. Pracoval velice pečlivě – štětečkem opyloval jednotlivé květy v laboratoři a důsledně sledoval klimatické i hygienické podmínky. A jeho snaha se nakonec vyplatila
Pluot si do života odnesl od svých rodičů jen to NEJ
Pokud bychom chtěli tyto na první pohled lákavé plody analyzovat, zjistili bychom, že je v nich ukryto asi 70 % švestky a 30 % meruňky ( plumcotu byly obě složky vyvážené). Chutná jako švestka, ale opravdu velmi, velmi zralá – a ještě něco víc. Dužina je pevnější a od pecky se odděluje snadno.
Najdete v ní vitamín C, a dále pak vitamín A, vlákninu a důležité minerální látky. Nejčastěji bývá k vidění na podzim, ale jako luxusní zboží si ho v dobře zásobených obchodech můžete dopřát prakticky po celý rok. Tak proč ho nezkusit?
Tvrdé plody nechte při pokojové teplotě ještě trochu dojít, ty měkké jen omyjte a konzumujte okamžitě. V kuchyni se dají pluoty využít stejně jako švestky, ale upřímně, byla by to škoda Alespoň pro začátek.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)