Představuje se perilla

Perilla

Pojďme si představit zajímavou rostlinu. Jmenuje se perilla křovitá a jde o léčivou bylinu, která se využívá hlavně ve vietnamské kuchyni. I vy ji tedy můžete využít při vaření. Je významná hlavně tím, že ji ihned poznáte podle listů. Svrchní listy jsou syté a zelené, spodní strana je pak tmavě fialová. Listy mají srdčitý tvar a trošku připomíná svou stavbou kopřivu.

Pronikavá vůně

Čím je ještě perilla křovitá tak zajímavá? Určitě vás upoutá její vůní. Je velmi pronikavá, svěží a lehce kořeněná. Poslední znak se také promítl do její chuti. Ve výsledku tak cítíte jemnou vůni, která připomíná citronovou trávu, a specifickou pronikavou kořeněnou chuť. K čemu tedy tuto rostlinu využijete? Hodí se zejména k těžkým a smaženým jídlům. Použijete ji ale i k sushi (zejména sashimi), k hovězímu masu nebo do salátů.

Jak s perillou v kuchyni

Lístky této rostliny se jí převážně zasyrova. Můžete z nich však také udělat výborný čaj. Ten se hodí proti alergiím nebo astmatu. V kuchyni se zejména používá v kombinaci s jinými bylinkami. Například s klasnatkou brvivou, koriandrem setým nebo mátou. S těmito bylinkami tvoří tradiční vietnamské kořenící směsi do jídel. Ve Vietnamu dostanete perillu k mnoha jídlům. Například k vepřovému masu, k rýžovým palačinkám nebo k plackám. Také ale k šnečí polévce nebo kapřím karbanátkům.

Pěstování

A jak perillu pěstovat? Není to vůbec žádná věda! V podmínkách ČR jde o jednoletou rostlinu. Osivo namočte přes noc do vlažné vody a vysejte do substrátu. Mělce zasypejte. Udržujte vlhkost. Poté již budou klíčit a růst rostlinky. Ty ještě prostříhávejte, jelikož čím víc to budete dělat, tím více porostou do keřovitého tvaru. K pěstování můžete použít obyčejný truhlík. Dobře se rostlině daří v mírném stínu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.