Předpěstování pelargonií: už teď je správný čas

Muškáty

Pěstování pelargonií a muškátů ze semen je opravdu dobrý nápad. Za prvé vás to přijde levněji, než na jaře kupovat samotné sazenice. Za druhé znáte své sazeničky opravdu dokonale – víte, čím jste je hnojili, nepřivodíte jim šok změnou prostředí. Za třetí máte na výběr mnohem větší paletu barev a druhů. A za čtvrté můžete mít pocit dobře odvedené práce a pýchy při pohledu na krásnou záplavu květin. Hlavní výhodou je to, že si můžete vyzkoušet vypěstovat i méně dostupné druhy rostlin. Nevýhodou je potom větší časová náročnost.

Výsev semen

Poté, co si vyberete ty nejkrásnější pelargonie, můžete je jednoduše zasít. Semínka jsou poměrně malá, ale pokud se chcete vyhnout pozdějšímu protrhávání sazenic, je dobré věnovat ji zvýšenou péči a sadit je v dostatečných vzdálenostech od sebe. Jednotlivé rozestupy jsou závislé na druhu, který jste zvolili, takže se určitě řiďte návodem k semínkům přiloženým.

Výběr zeminy

Pro výsev můžete zvolit klasický substrát určený pro výsevy. Vhodný je ale také perlit, lehká směs pufované horniny. Problém u posledně jmenované je v tom, že neobsahuje žádné živiny, takže budete muset dodávat hnojivo již na počátku. Její výhodou je ale to, že zadržuje vodu, kterou postupně uvolňuje. A to je pro začínající rostlinky velice výhodné. Další možností je použít zeminu z pařeniště nebo kompostu – pro jistotu ji před použitím prosejte a propařte, abyste se zbavili větších kusů a případných houbových chorob.

Muškát

Muškáty: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak na výsev semen?

Do nádoby nasypte zvolenou zeminu a tu lehce přitlačte. Na ni pak v dostatečných rozestupech rozložte semínka pelargonií. Poté je jen lehce přitlačte. Další vrstvou zeminy je již nepřikrýváme. Nejlepší možností, jak semínka zalít, je použít rozprašovač. Silnější proud vody by mohl později poškodit i klíčící rostlinky, takže je vhodné použít rozprašovač na zavlažování po celou dobu klíčení rostlin.

Kde nechat klíčit?

V první řadě je potřeba rostlinám zajistit vlhké mikroklima, které je ideální pro klíčení. Toho docílíte tak, že nádobu se semínky přikryjete perforovanou fólií. Vhodná teplota pro klíčení je 20 až 24 °C. Do měsíce by měla všechna semínka vyklíčit – je to opět závislé na tom, jaký druh jste zvolili. Poté, co rostliny vyklíčí, potřebují hodně světla – můžete jim ho dopřát umístěním na jižně orientované okno, nebo také prostřednictvím speciální žárovky pro pěstování rostlin.

Kdy je vhodný čas k přesazení?

Sazeničky přesazujeme v období, kdy se jim vytvoří dva páry pravých listů. To jim pak dopřejte každému vlastní květináček, dostatečně je zalévejte, aby mohly růst. Jednou za týden přidejte také hnojivo.

Muškáty: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!