Předpěstování chilli papriček: Podstata spočívá ve výběru odrůdy a poskytnutí vhodných podmínek pro klíčení

chilli paprika

Chcete si zpestřit kulinářské umění v kuchyni? Jak dodat pokrmu na pikantnosti? Zkuste si vypěstovat vlastní chilli papričky. Jakou odrůdu zvolit? Jaké podmínky zajistit, aby vám semínka vyklíčila?

Výběr vhodné odrůdy

Je třeba si zvolit vhodný druh pro domácí pěstování. Jestliže jste začátečník, nebo zkrátka trpělivost není vaší silnou stránkou a nechcete dlouho čekat, než uvidíte první maličké plody, pak jsou pro vás vhodné odrůdy, jako například Capsicum chinenses či Capsicum Anuum. Jedná se o odrůdy, které celkem rychle rostou a nejsou náročné.

Podmínky pro úspěšné klíčení

Semínka chilli papriček potřebují pro zdárné klíčení vhodné podmínky. A toho lze dosáhnout hned několika způsoby. Jednak semínka můžete vložit do klíčících rašelinových tablet, na vatu, jakožto mezi dva navlhčené kusy kuchyňského papíru, vhodné jsou kuchyňské papírové utěrky. Takto připravená semínka vložte do uzavíratelného igelitového sáčku, který díky tomu udrží vlhkost po celou dobu klíčení.

Místo igelitového sáčku můžete použít i uzavřenou plastovou nádobu. Sáček či plastovou nádobu je třeba umístit na teplé místo. Semínka je nutné pravidelně kontrolovat. Tato metoda zajistí, že semínka budou mít dostatek tepla a vláhy, což i urychlí proces klíčení. Během 3 až 10 dnů by měla semínka začít klíčit.

papričky

Foto: Pixabay

Péče o papričky po vyklíčení

Úspěšným vyklíčením to rozhodně nekončí. Jakmile semínka vyklíčí a vidíte první lístky, tak první řada se nazývá semínkové listy, další řada je první skutečnou řadou lístků. Jakmile sazenička tyto lístky vytvoří, je třeba přesadit do větší nádoby, aby rostliny měly dostatek místa k růstu. Postupem času se kořeny chilli papriček rozrůstají. Při nedostatku místa byste se dočkali malé úrody. Pokud byste použili květináč o objemu 5 l, vyrostou vám maximálně 2 papričky. Nejlepší je volba květináče o objemu 11 l a více. Přesazujte vždy s celým kořenovým balem. Buďte opatrní a snažte se netahat za kořínky, aby nedošlo k poškození.

Je třeba zajistit světlo. Někteří zapálení pěstitelé chilli papriček to řeší pořízením pěstebních boxů umístěných na parapet na té straně, kudy přichází do domu nejvíce světla. Světlo je důležité, aby rostlinky zdárně rostly. Při jeho nedostatku byste se dočkali jen rostlinek mající protáhlé a slabé stonky. Na konci května je možné přesunout chilli papričky na balkon na sluníčko. Pozor však na přímé slunce. Stejně tak je můžete přesadit rovnou do země. Doporučuje se však rostliny postupně otužovat, a to pár hodin denně. Tímto si zvyknou na nové prostředí, jako i rozdíl teplot a okolní podmínky.

Jak je to se zálivkou

V počáteční fázi pěstování je vhodné zalévat každé 2 až 3 dny, nebo pokud je půda na pohled suchá. Při narůstání teplot v průběhu léta je možné zalévat klidně denně. V parných dnech, jakožto pěstování ve skleníku, je možné zalévat i 2x denně.

Zdroj: jak-pestovat.cz, pestik.cz

Náhledové foto: Pixabay