Předpěstování bylin v únoru: Které druhy, jak na hloubku výsevu a proč nepodcenit přípravu substrátu
Nyní je vhodný čas na předpěstování některých druhů bylin. Zejména pokud chcete rostliny co nejdříve zpracovávat. Základem je příprava substrátu, jakožto správná hloubka výsevu a zajištění podmínek. Které to jsou? Na co si dát obzvlášť pozor?
Předpěstovat si nyní můžete bazalku, meduňku, mateřídoušku, šalvěj, yzop, tymián, koriandr či saturejku. V rámci předpěstování je dobré myslet na jistá pravidla. Která?
Základem je příprava substrátu
Nádoby, které budete potřebovat v rámci předpěstování, tj. výsevní misky, květináče či truhlíky, je třeba vyčistit i vydezinfikovat, a to hlavně v případě opakovaného používání. Nešetřete ani na kvalitě osiva a substrátu. Investice se vám vrátí.
Substrát určený pro předpěstování bylin je dobré přepařit, aby došlo k likvidaci patogenů. Na trhu se dají koupit i speciální substráty s prospěšnými houbami, které eliminují růstu patogenních plísní i padání klíčních rostlin. Ty netřeba přepařovat. Další variantou je možnost do normálního substrátu pro bylinky násadu prospěšných hub přidat. Vše se dá koupit.
Optimální hloubka výsevu a zálivka
Zde platí, že čím větší jsou semínka, tím je vyséváme hlouběji. Semínkům vysetým na povrchu je třeba vytvořit vhodné mikroklima s dostatečnou vlhkostí. Něco na způsob malého fóliovníku, zkrátka z drátu udělat konstrukci natáhnout potravinářskou fólii. Jakmile rostliny budou klíčit a růst, tak tento mini fóliovník se bude pomalu zvedat, aby se vlhkost zmenšovala a rostliny si mohly zvykat na okolní prostředí. Pozor na zálivku, pakliže výsev příliš zaléváte, klíčící semena zahnívají, náchylná je například v tomto případě šalvěj. Dočerna zbarvený substrát je ukazatelem přemokření. Po výsevu je lepší volit rosení, které je šetrnější a efektivnější k vysetým semínkům.
Vhodná teplota a nezbytné světlo
Vysetá semena potřebují ke zdárnému klíčení a růstu světlo. V případě jeho nedostatku jsou rostliny tenké, bledé, dlouhé a náchylné k chorobám. Málo světla a hustý výsev mají negativní vliv na padání klíčních rostlin, které často ničí zejména bazalku. Pro klíčení je třeba zajistit vhodnou teplotu, ideální je v rozmezí 22 až 25 °C. Je třeba však kontrolovat, aby se nevytvořila plíseň. Jakmile rostliny začínají hromadně vzcházet, tak je třeba teplotu snížit na 18 °C. Tímto se zabrání zbytečnému rychlému růstu a dojde k podpoře zakořenění.
Foto: Pixabay
Jak a kdy je čas rostliny přepíchnout
Jakmile se objeví první pravé lístky, můžete začít s přepichováním rostlin do sadbovače nebo kelímků od jogurtu. Je třeba přepichovat po jedné či po dvou.
Zdroj: region.rozhlas.cz, prozeny.cz
Náhledové foto: Pixabay