Předjaří klepe na dveře: Hnojení v únoru aneb čím ano, čím ne
Jak je to s hnojením v únoru? Čím hnojit, a čím naopak ne? Zkrátka ideální doba na to, abyste vyrazili na zahradu. Nicméně trávníku je dobré se vyhýbat i v únoru. Proč?
Čas prvního hnojení
Hnojit je možné už teď. Když nemrzne, můžete pohnojit zeleninové záhony, okrasné dřeviny i trávník. Není třeba se obávat ani zbytků sněhu a hnojivo klidně můžete dát na ně. Však tající sníh poslouží jako transportér prospěšných látek do hloubky půdy.
Volba vhodného hnojiva
Únor je poslední měsíc, kdy je možné na záhony použít průmyslová hnojiva. Postup lze realizovat v chladnějších částech republiky, kde je ještě sněhová přikrývka či mráz. V případě nižších poloh se už v únoru začíná s přípravou záhonů pro setí. Je proto lepší rozvést a zapravit kompost a rozložený hnůj. Tam, kde bylo na podzim hnojeno průmyslovými hnojivy, už na jaře nic neaplikujte, neboť by tak došlo k přehnojení i možnému popálení rostlin. Menší dávku kompostu je možné na tyto záhony použít až k následné plodině, která bude vysazena v létě po první sklizni.
V únoru se rovněž vyhýbejte trávníku
V zimním období se trávník neudržuje, spíše naopak. Je třeba se mu vyhýbat, nechodit stejnými cestami a vůbec celkově ho zbytečně nezatěžovat. V zimě je trávník často promrzlý a promáčený, a tak chozením po něm byste jej zbytečně ničili. Pakliže vám na trávníku záleží, tak vydržte ještě v únoru a choďte přes něj opravdu minimálně.
Foto: Pixabay
Hnojení trávníku a na co si dát pozor
Během února je vhodné trávník poprvé pohnojit. Je třeba si dát pozor na hnojivo, které použijete. Účelem únorového hnojení je vyživit a ozdravit trávník, aby lépe odolával plísním, jakožto byl lépe připravený na začátek jara. Je třeba se vyhnout hnojivu bohatému na dusík. Ideální jsou spíše hnojiva podzimní a zimní, která jsou bohatá na draslík. Nicméně s hnojením to netřeba přehánět. Rozhodně zde platí, že vždy je lépe méně než více.
Na co si dát pozor? Trávník hnojte v době, kdy teploty přes den neklesají pod 5 °C. Pokud chcete hnojit a zároveň nešlapat po trávníku, tak si nachystejte prkno. Po něm můžete chodit a zároveň ho snadno i přesouvat. Hnojit lze ručně rozhozem, jakožto i rozmetačem hnojiva, jenž granule pomalu působícího přípravku rozhodí v pravidelnějších odstupech. To je dobré nejen pro správnou výživu, ale také zamezí případnému spálení trávníku.
Zdroj: living.iprima.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay