Pravou aloe vera byste na parapetu nechtěli

Možná jste se s tím už také setkali. Navštívili jste krámek obchodníka s rostlinami, kde se vedle sebe krčilo snad tucet druhů nejrůznějších aloí. Ovšem aloe pravá (Aloe vera) mezi nimi zkrátka nebyla. A my vám vysvětlíme proč.

Není aloe jako aloe. Aloe vera má ve farmaceutickém i kosmetické světě velmi dobré jméno. Ovšem není jediná, která se může chlubit vysokým obsahem farmakologicky cenných látek. Ve skutečnosti najdete na světě více než 600 druhů aloí a pozitivními účinky na naše zdraví se může chlubit celá řada z nich. Ano, mají sice i něco nižší obsah účinných látek, pro domácí použití to však bývá zanedbatelné.

Aloe vera vs. aloe…

Jaká vlastně? Když se na přítomnost aloe pravé spolehnout nemůžeme, kdo ji v našich květináčích na parapetech nahradí? Velmi pravděpodobně to bude aloe stromovitá (Aloe arborescens). Pravé aloi se totiž velmi podobá. Vzhled listů i květů je velmi podobný a stejně snadno se množí i šíří.

Ovšem jako dospělá se na vašem parapetu uplatní mnohem lépe. Nedorůstá totiž tak impozantních rozměrů, jak to dokáže právě aloe pravá. Aloe arborescens roste o něco pomaleji a lépe si zachovává ceněný kompaktní vzhled. Z květináčů vám tedy tak rychle neodroste, jako její známější příbuzná.

Mimochodem, pokud si pamatujete, že vaše babička pěstovala „nějakou aloe“, byla to téměř jistě právě tato. Dříve totiž pravá aloe vera k dostání téměř nebyla. A přesto to na její léčebný účinek nemělo žádný vliv.

Foto: Pixabay

Aloe arborescens pěstování

A jak tuhle ideální aloi pro okenní parapety pěstovat? Vlastně velmi snadno. Vyžaduje hlinitopísčitou půdu, slunné stanoviště a mírnou zálivku. Dorůstal výšky 10-60 cm, ale ve sklenících lze samozřejmě narazit na mnohem větší exempláře.

Pokud ji chceme přihnojovat, tak během sezóny dvakrát do týdně nějakým organickým hnojivem, nezapomínejte, že jakákoli chemie by vstoupila do jejích léčivých listů, které později chceme léčebně využívat. Přesazujeme až ve chvíli, kdy kořeny začnou prorůstat otvorem v květináči.

aloe arborescens

Foto: commons.wikimedia.org

TIP: Nejčastějším důvodem úhynu Aloe arborescens je její přemokření. Náchylná je k němu zejména v období klidu, prvním varovným příznakem jsou hnědé skvrny na listech. V tuto chvíli bývá možné rostlinu ještě zachránit. Stačí ji přesadit, očistit kořeny od zahnívající zeminy a odstranit rovněž všechny postižené hnilobou (poznáme je podle hnědé barvy). Pokud však tento proces zanedbáme, velmi brzy nám pravděpodobně celá rostlina uhyne.

Nejvíce léčivých látek obsahují starší listy, proto je z rostliny odebíráme pěkně odspodu. To však až po nejméně dvou letech pěstování. A nikdy tak rostlinu nezbavíme více než třetiny listů. Chceme-li tedy mít aloe jak osvědčenou domácí lékárnu, užitečnou v případě popálenin a jiných povrchových zranění, velmi pravděpodobně si jen s jednou rostlinou nevystačíme.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)