Pravidla zalévání česneku na záhonku: jak vydatně a jak často byste to měli provádět?

česnek

Zkušení zahradníci vědí, že při správně provedeném a načasovaném zalévání česneku je možné nejen zvýšit výnosy, ale také ochránit rostliny před problémy. Náročný na zálivku je zejména v prvním období svého vývoje. A jak tedy česnek zalévat?

Nedostatek vlhkosti u mladého česneku negativně ovlivňuje kvalitu stroužků a velikost palic. Od doby zasazení stroužků až po dobu tvorby cibulek by vlhkost půdy na záhonku měla být alespoň 75-80%.

Jak často zalévat česnek

V prvních 14 dnech po výsadbě by se česnek měl zalévat každých 4-6 dní. To je nutné především ve chvíli, pokud venku panuje horké a suché počasí. Pokud je léto deštivé, není nutné další zavlažování. Po fázi tvorba palic by se mělo množství vody snížit. Zalévání mělo být provedeno vždy, když půda vyschne – a to v nijak přehnaném množství. Pokud panuje suché počasí, bohatě vám postačí 10-12 litrů na m2. Ale s pravidelnými dešti lze od zavlažování česneku úplně upustit.

Česnek

Foto: Pixabay

Kdy zalévat česnek

Pamatujte si, že tato zelenina by se měla zalévat večer nebo brzy ráno. Odpoledne naopak rozhodně ne, protože to může vést k rozvoji popálenin. Kapky vody na listech totiž působí doslova jako lupa. A nezapomeňte ani na mulčování. Díky mulčovací vrstvě je možné déle udržet vlhkost v půdě. Skvěle se vám bude hodit suchá tráva nebo piliny.

Kdy přestat zalévat česnek?

Pokud plánujete uložit sklizeň pro dlouhodobé skladování, pak zálivku ukončete asi 20 dní před sklizní. A pokud česnek ukládat neplánujete, pak není třeba jej zalévat pouze po dobu 7 dnů. Nezapomeňte však na to, že při načasování sklizně česneku hraje důležitou roli i úroveň přirozených srážek.

Zdroj: https://www.casopis-rozmaryna.cz/kdy-je-cas-vysadit-cesnek/, https://radimejak.cz/pestovani-cesneku/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)