Právě teď je čas rozmnožit hortenzie – novou rostlinu vypěstujete i z malého řízku

Hortenzie

Právě teď je čas rozmnožit hortenzie – novou rostlinu vypěstujete i z malého řízku. Hortenzie jsou skutečným zahradním klenotem, který nabízí nádherné květy v různých barvách od modré přes růžovou, fialovou až po bílou.

Ještě kouzelnější je však to, jak snadno lze z řízků vytvořit nové rostliny. Je to totiž opravdu velmi jednoduché.

Načasování: Kdy odebírat řízky pro maximální úspěch

Načasování je při množení hortenzií vším. Nejlepší doba pro odběr řízků je koncem jara nebo právě teď. Snažte se vybírat co nejmladší výhony bez poupat i známek dřevnatění (tvrdé dřevo se ujímá o poznání hůře než mladé pletivo).

Výběr ideálního řízku

Nejprve najděte stonek, který vypadá zdravě a nemá žádné květy. Květy jsou krásné, ale vyčerpávají energii z vašeho řízku a vy chcete, aby se všechny zdroje rostliny soustředily na růst kořenů. Vyberte si část dlouhou asi 4 až 6 cm s alespoň dvěma sadami listů.

Proveďte čistý řez těsně pod uzlem (to je místo, kde se listy setkávají se stonkem). Nejlepší je použít ostré sterilizované nůžky, abyste nepoškodili rostlinu a nezanesli do ní nějaké choroby. Po provedení řezu pracujte rychle. Nenechte řez zaschnout.

Právě teď je čas rozmnožit hortenzie

Foto: Pixabay

Nyní, když máte řez, odstraňte spodní listy a ponechte pouze horní sadu. Snížíte tak ztrátu vody transpirací, a tím získáte lepší šanci na zakořenění řízku. Pokud jsou horní listy velké, klidně je zkraťte na polovinu, abyste minimalizovali odpařování vody.

Kouzlo zakořeňovacího hormonu

V této fázi přichází na řadu zakořeňovací hormon. Není to sice nezbytně nutné, ale ponořením báze řízku do prášku nebo gelu s obsahem zakořeňovacího hormonu ji můžete trochu povzbudit a urychlit tak proces zakořeňování.

Řízek opatrně zasuňte do předem připraveného květináče naplněného vlhkou zeminou nebo kompostem. Ujistěte se, že uzel (část, kde jste zastřihli listy) je zabořený do půdy, protože právě zde se budou tvořit kořeny. Řízek lehce zalijte, aby se půda kolem základny usadila.

Vytvoření vlhkého prostředí

Aby měl řízek co největší šanci na přežití, potřebuje vlhkost. Toho lze jednoduše dosáhnout tak, že květináč přikryjete průhledným igelitovým sáčkem, přičemž dbejte na to, aby se sáček nedotýkal listů. V případě potřeby jej můžete podepřít malými tyčinkami nebo špejlemi. Vytvoříte tak malý skleníkový efekt, který udrží vzduch kolem řízku vlhký a sníží možnost jeho vyschnutí.

Pokud máte miniaturní skleník, můžete květináč umístit dovnitř. Udržujte jej na teplém a světlém místě, ale mimo dosah přímého slunečního světla, které by mohlo řízek přehřát. Pokud se vše podaří tak, jak má, měli byste mít na jaře malou odolnou rostlinku, kterou budete moci ihned zasadit na záhon.

 

Zdroj: https://www.modernizahrada.com/mnozeni-hortenzii/, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-si-jednoduse-namnozit-hortenzie-a-kdy-jejich-mnozeni-provadet-32308.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)