Právě kvete vlčí mák: Dříve se používal proti nespavosti

Vlčí mák

Víte, která rostlina údajně přináší velké bohatství a dokáže zvýšit plodnost? Jasně, odpověď na tuto otázku je jednoznačná, jde o vlčí mák. Pokud se budete aktuálně procházet krajinou, zjistíte, že jsou cesty, pole a louky doslova obsypány záplavou krásných červených kvítků. Vlčí mák ale není hezký jen na pohled, dokáže také pomoct při mnoha obtížích. Při jakých? Lze vlčí mák také pěstovat? Jak probíhá jeho sušení? Na všechny tyto otázky se vám dostane odpovědí v následujících řádcích.

Přivolává lásku a léčí

Naši předkové se domnívali, že vlčí mák dokáže přivolat lásku, přidají-li se jeho semena do pokrmu. Ano, zřejmě se jedná pouze o lidové báchorky, nicméně léčivé účinky nemůžeme této tradiční polní rostlině upírat. Vždyť se v minulých letech přidával třeba do dětských kašiček, aby děti netrpěly nespavostí. Základní léčivá složka rostliny totiž dokáže uklidnit a utišit. Vynikající je jako tlumicí prostředek při zánětech průdušek. Umí dokonale zamezit nutkání ke kašlání. Jinak je výborný také pro podporu trávení. Je nutné být ale s dávkováním hodně obezřetný. Předávkování může vést ke zvracení, únavě a bolestem břicha.

Vlčí mákVlčí mák: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování vlčího máku je výjimkou, ale ne problémem

Když půjdete nyní na procházku, můžete si být jistí tím, že se s vlčím mákem nejspíše setkáte. Na loukách či v obilných polích představuje jakousi stálici. Při pěstování je specifický v tom, že semínka potřebují chladné počasí. Výsev lze tedy řešit na podzim, nebo se nechají semínka na týden před výsevem do ledničky.Mladé výhonky máku je třeba vyjednotit na 30 cm. Zemina by měla být zásaditá až mírně kyselá. Určitě vysejte vlčí mák na hodně slunných místech.

Jak sbírat a sušit vlčí mák?

Použít lze z rostliny vlčího máku jen květy a zralé či nezralé plody. Tradiční využití najdou zejména okvětní plátky. Ty obsahují potřebnou složku sice méně než plody, ale používání je o to bezpečnější. Okvětní lístky je třeba otrhat a následně sušit na velké ploše. Teplota sušení je ideální kolem 35 stupňů Celsia. Když okraje lístku při sušení zčernají, je třeba se jich zbavit. Po usušení se skladují v uzavřených nádobách bez přístupu světla. Po usušení makovic se mohou využít také semena.  

Vlčí mák

Vlčí mák: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co s vlčím mákem?

Tradičně se vyrábí třeba kloktadlo. Stačí jenom 10 gramů usušených okvětních lístků a cca 0,5 litru vroucí vody. Vyluhuje se cca 15 minut a pak můžete několik dní používat. Balzám z vlčího máku se připraví tak, že se cca 70 g okvětních lístku přelije 175 ml silnějšího alkoholu. Lahev se pak pořádně protřepe a nechá cca 3 dny uležet. Poté už se přidá 200 g medu a opět pořádně promíchá. Malá lžička směsi se přepasíruje přes sítko do hrnečku a zalije 125 ml převařené vody. Užívá se čtyřikrát denně.

Vlčí mák: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.