Praskání rajčat: správná zálivka, mulč a včasný sběr mohou pomoci
Praskání rajčat je poměrně častým jevem a na vině je obvykle nesprávné množství zálivky. Když je vody příliš mnoho nebo její množství kolísá (málo a pak najednou moc), může dojít k popraskání. K tomuto může dojít vlivem silných dešťů, ale také nadměrné zálivky. Naštěstí existují opatření, která vám pomohou tomuto problému předejít. Pokud už k popraskání rajčat dojde, nemusíte mít strach. Rajčata jsou i nadále jedlá. Měli byste je ale co nejrychleji sklidit a zpracovat.
Praskání rajčat – příčina
Pokud bylo sucho a následně přijde silný déšť, může to způsobit, že plody přijmou více vody, než potřebují. Jejich vnitřní část roste rychleji než slupka, což má za následek praskání rajčat. To umožňuje pronikání škůdců do rajčat a zvyšuje pravděpodobnost vzniku některých chorob. Pokud je rajče prasklé pouze na povrchu a neodhaluje vnitřní část rajčete, můžete ho ponechat na rostlině.
Správná zálivka je klíčová
Aby rajčata nepraskala, je důležité zalévat je pravidelně. Pokud své rostliny budete udržovat ve vlhké půdě, může to snížit dopad náhlé silné bouřky, která by mohla způsobit popraskání rajčat. Ta jsou tak méně náchylná na nadměrné množství vody po přetrvávajících suchých podmínkách. V horkých dnech bude nutné zalévat rostliny každý den. Ideální je, když k tomu využijete kapkovou závlahu, která práci odvede za vás – zálivka bude hluboká a dlouhá. Navíc zálivka probíhá k základně rostliny a nikoli na listy. A to je to, co chcete.
Rajčata sbírejte včas
Rajčata mají skvělou vlastnost, že dokážou dozrát i poté, co je odtrhnete od rostliny. Pokud mají přijít silné bouřky, možná bude lepší část svých rajčat, která se již začala zbarvovat do červené, posbírat. Umístěte je na okenní parapet, kde je necháte dozrát. Některé odrůdy rajčat jsou méně náchylné k praskání, takže pokud se tomuto problému chcete vyhnout, můžete si vysadit tyto druhy.
Mulčování
Mulčování rajčat přináší samé výhody. Za prvé se tím zbavujete nadměrného růstu plevele. Za druhé udržujete vlhkost v půdě, čímž minimalizujete šok z nadměrného množství vody. Za třetí nemusíte zalévat tak často. Za čtvrté mulč zabrání tomu, aby voda při silném dešti stříkala z půdy rovnou na rajčata, takže plody zůstávají čisté.
Rajčata nerada stojí ve vodě
Pokud je vaše půda příliš tuhá, může se stát, že dlouho trvá, než z ní odteče voda. V takovém případě je dobré zajistit dobrou drenáž. Před výsadbou můžete do půdy zapracovat kompost, který zlepší její strukturu. Nebo můžete rajčata vysadit do vyvýšených záhonů či nádob s drenážními otvory.
Správné hnojení
Rozhodnete-li se svá rajčata hnojit, dělejte tak podle návodu na obalu svého hnojiva. Ideální je používat hnojiva s postupným uvolňováním a jen v takovém množství, jaké doporučuje výrobce. Speciální hnojiva pro rajčata obsahují přesně to, co rajčata potřebují – vysoký obsah fosforu a draslíku a nízký obsah dusíku. Pokud dáte rajčatům příliš mnoho dusíku, může to způsobit rychlý růst a praskání plodů.
Zdroje info:
https://www.thespruce.com/why-do-tomatoes-split-2540002
https://www.southernliving.com/garden/edible/why-do-tomatoes-split
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!