Praskání rajčat: důvod, proč tomu tak je a návrh řešení

Prasklé rajče

Možná už jste zjistili, že klíčem pro tu nejlepší úrodu rajčat, je správná zálivka. Praskání rajčat je jedním z problémů, které se mohou vyskytnout, když je vody příliš nebo naopak málo. Takže praskání není způsobeno žádnou chorobou a nemůže za ni ani žádný škůdce. Na vině je příliš mnoho deštivého počasí nebo nesprávná zálivka. V druhém případě se dá problému předejít.

Co způsobuje praskání rajčat?

Zálivka u rajčat by měla být dostatečná a pravidelná. Pokud rostliny zaznamenají kolísání zálivky (jednou trpí suchem, podruhé je vody až příliš), mohou na to reagovat právě popraskáním plodů. Velmi často se praskaní objevuje po období sucha, které následuje silnými dešti. Důvodem je to, že vnitřní šťavnatá část rajčat roste rychleji, než jejich slupka. V období sucha rajčata praskají z toho důvodu, že jsou příliš vysušená. Podobné to je i s lidskou pokožkou.

Rajčata

Foto: Pixabay

Jaké existují praskliny u rajčat?

Rajčata mohou praskat vertikálně – tedy od horní části plodu ke spodní – nebo koncentricky, tj. soustředné kruhové praskliny zejména v horní části rajčat. Oba druhy prasklin vznikají v kteroukoli dobu zrání rajčat, tedy i u těch zelených. Prasklá rajčata jsou vhodná ke konzumaci, není to příliš velký problém. Někdy ale mohou praskliny přilákat škůdce a způsobit rychlejší hnilobu plodů. Proto je třeba sbírat rajčata pravidelně.

Jak na správnou zálivku u rajčat?

Správná zálivka je pro rajčata naprosto klíčová. Díky ní můžete zabránit praskání rajčat, ale také se vyhnout různým onemocněním. Zálivka nesmí být ani velká ani malá. A aby to nebylo jednoduché: rajčata vyžadují jinou zálivku v závislosti na tom, v jaké fázi růstu plodů jsou. Množství zálivky ovlivňují také srážky a okolní teplota.

  • Sazeničky po přesazení potřebují hodně vody. Zaléváme je ale pomalu, aby voda postupně protékala dolů a pomáhala tak vytvářet silný kořenový systém.
  • Větší rostliny mají větší kořenový systém a potřebují více vody. Menší rostliny vyžadují vody méně.
  • Vyšší teploty znamenají více zálivky. Pokud očekáváte silný déšť, odložte zalévání.
  • Zálivku provádíme na půdu u základny rostliny, nikoli na listy.

Může se hodit mulčování?

Mulčování je jedním z nejjednodušších, nejlevnějších a nejúčinnějších způsobů, jak zajistit ideální hospodaření s vodou. Důvodem je zejména to, že pomáhá proti nadměrnému odpařování vody z půdy. Vytvořte asi pěticentimetrovou vrstvu mulče z organického materiálu, jako je tráva nebo sláma. Díky mulči nebudete muset zalévat tak často.

Sbíráte svá rajčata ještě zelená?

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit praskání rajčat, je nechat je dozrát na rostlině. Má to i další výhody: rajčata, která dozrají přímo na rostlině, by měla mít lepší chuť. Pokud očekáváte silné deště, vyplatí se ale rajčata sklidit dříve, protože tak můžete zabránit vzniku prasklin.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/splitting-tomato/

https://permaseminka.cz/poradna/pestovani-rajcat/proc-rajcata-praskaji.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!