Prašan svědčí nejenom zahrádce, ale i ovčí kůži z vašeho obývacího pokoje
Sníh se se využít mnoha různými způsoby. Hrají si s ním děti, přikrývá květiny na záhonech, dají se díky němu stopovat zvířata… Ale málokdo ví, že ho můžeme využít i při domácích pracích, respektive při úklidu.
Stačí se inspirovat tím, jak jeho vlastností využívají severské národy. A to konkrétně při údržbě jednoho výjimečného materiálu.
Ovčí kůže si se sněhem rozumí
Máte doma ovčí kůži, která by už nutně zasloužila nějakou tu údržbu? Do pračky ji určitě nedávejte. Zbytečně by ztvrdla. Může za to lanolin, který ji má za úkol za všech okolností chránit. Jde vlastně o přirozený ovčí tuk, který je vylučován k ochraně kůže a vlny před nečistotami. A stejné vlastnosti poskytuje nejenom zvířeti samotnému, ale i později už „mrtvé vlně.“
Foto: Pixabay.com
Přesto však vlně nevyhovuje ani soustavné vysušování. I když je prodejci doporučováno, aby se vždy čistila nasucho a bez použití chemických prostředků, časem stejně zjistíte, že o svou měkkost a další pozitivní vlastnosti přišla. A jak její vzhled obnovit? Vsaďte na přírodu – a to právě na sníh.
Mlhavé počasí i čerstvý prašan
Pokud se podíváme na to, jak ovčí rouno udržují seveřané, zjistíme, že si pomáhají buď mlhavým počasím, v němž nechají kůži jednoduše viset venku, anebo právě sněhem. Není tak těžké „vyválet“ rouno v čerstvém prašanu a nechat uschnout.
Na úporné skvrny si vezměte technický líh
A co si počít, když se kůže přece jen zašpiní? Pak na znečištěná místa nastříkejte buď vodu smíchanou s lanolinem nebo technický líh či benzín. Vše v co nejmenším množství. Nečistoty poté vymněte pilinami a kůži dočistěte třeba kartáčem. Žádné skvrny nebudou mít šanci.
Náhledové foto: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)