Pozoruhodné využití skořice na zahradě

Čas od času hledáme nějaký příhodný přírodní prostředek, který by nám pomohl s počínajícími potížemi – od plísní na substrátu až po zákeřné škůdce. A právě skořice může být jedním z dobrých tipů.

Při použití v lidové v medicíně je velmi dobře známé její antimykotické, antiseptické a antibakteriální působení. A nezáleží na tom, zda máte po ruce skořici čínskou nebo cejlonskou. A na zahrádce je její použití pestré úplně stejně.

Stimulátor růstu

Přidáním jedné lžičky skořice do vody, v níž plánujete nechat zakořenit řízky bylinek nebo pokojových rostlin, značně zvýšíte svou šanci na úspěch. Skořice kořeny stimuluje a zároveň brání bakteriální kontaminaci vody. A podobné účinky má i tehdy, když do ní seříznuté konce stonků namočíte a ihned zasadíte do hlíny.

Ochrana květů

Poupata jsou velmi náchylná na nejrůznější choroby, ovšem preventivní zásah je mnohdy skoro vyloučený. Skořice však květům neškodí a přitom dokáže účinně pomoci. Stačí si připravit roztok ze 3-4 lžic skořice, zalitých dvěma litry vlažné vody. Nechte vylouhovat přes noc a použijte neředěné podle potřeby – třeba i opakovaně.

Bojovník proti plísni na substrátu

Není to pěkný pohled, i když vašim rostlinkám neuškodí. Stačí však do horní vrstvy substrátu zapracovat lžičku nebo dvě hnědého zázraku a nepříjemné patogeny se rychle odporoučí. A stejný účinek má i přidání skořice do zálivkové vody, jen ji samozřejmě nesmíte aplikovat do podmisky. A jako bonus budou takto ošetřené rostliny odpuzovat komáry a mravence.

Pro ošetření hlíz a rozdělených trsů

Skořice je užitečným pomocníkem i při množení. Stačí s ní zaprášit poškozená místa a riziko hnilobných procesů se významně sníží. A nalomené větvičky se mnohdy vzpamatují, když je ošetříte právě skořicí a následně opatrně stáhnete k sobě. Platí to i u květních stvolů – vyzkoušena třeba na orchidejích.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)