Pozor na skladování ořechů: mohou vzniknout nebezpečné plísně

Směs ořechů

Při nesprávném skladování mohou vzniknout problémy, které se projeví nejenom předčasným stárnutím plodin, ale také vzniku plísní a hub na nich. Ty mohou být v některých případech chutné a vyžadované (například ve formě plísňových sýrů), avšak to se musí jednat o ušlechtilé potravinářské plísně. Ty většinou v domácnosti nevypěstujeme. A tak je vhodné se jakýchkoli plesnivých potravin bez milosti zbavit. Některé sice mohou být neškodné, ty ale nepoznáme pouhým okem a nikdy nevíme, nakolik spory pronikly potravinou – tj. která část potraviny je ještě plísní nedotčená. Proto se nevyplácí plísně ani odkrajovat.

Co jsou plísně?

Plísně jsou parazitickými organismy: to znamená, že samy o sobě nemohou existovat. Musí být uchycené na nějakém předmětu, který se pro ně stává zdrojem výživy. Jejich spory jsou velice maličké, umožňují jim téměř neomezený pohyb. Šíří se tedy velice snadno, a to například také větrem. Ideální teplota pro jejich růst je v rozmezí od 20 do 30 °C, nicméně rostou i při nižších teplotách (například plísně v lednici) – jejich růst je ale pomalejší.

Plíseň

Foto: Pixabay

Co když sníme plíseň?

Plíseň samotná není pro nás nebezpečná. To, co způsobuje nevolnost, průjem, zvracení, bolesti či křeče v břiše, jsou mykotoxiny, které plísně produkují. I jen malé množství snědené plísně může mít za následek zažívací potíže. Dlouhodobá konzumace plísně může vést dokonce i ke smrti. Mykotoxiny jsou karcinogenní (zejména ve vztahu k játrům), mutagenní, mohou poškodit plod těhotných žen (z tohoto důvodu těhotné ženy nemají preventivně konzumovat ani plísňové sýry) a jsou imunosupresivní (tj. oslabují imunitní systém).

Plísňový sýr

Foto: Pixabay

Plesnivé ořechy

A právě ořechy patří mezi potraviny, které mohou být plísněmi napadeny nejčastěji. Obvykle se tak děje v důsledku špatného skladování: měli bychom je uchovávat v suchu, temnu a chladu. Existují také další metody, jak můžete ořechy skladovat, aby byly v prostředí, kde plíseň nevzniká. Pokud na jednom oříšku objevíte plíseň (může být velmi nenápadná – například jen jako černá tečka na oříšku), mohli by být napadeny i ostatní oříšky. Proto je vhodné nepoužívat je. Plíseň může být obsažena také v těch oříšcích, na kterých ještě není okem viditelná.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/uwaga-na-plesn-w-orzechach-aa-CEDj-BEeC-t3Qm.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!