Pozor na pastinák! Může vám způsobit popáleniny a puchýře
Pastinák je zdravý. Svým vzhledem je podobný klasické petrželi, nicméně určité odlišnosti existují. Zatímco petržel má horní část jakoby do špičky, u pastináku je stejná oblast „promáčknutá“. Po uvaření má sladší chuť. Konzumace pastináku je považována za bezpečnou. Při sklízení tohoto druhu zeleniny bychom ale měli být velice obezřetní, protože u citlivějších jedinců může způsobit vážné popáleniny. Raději neriskujte a pastinák sklízejte vždy v rukavicích.
Pastinák je zdravý
Kromě vlákniny, která je prospěšná zejména pro náš trávicí systém a v konečném důsledku i pro zdravé srdce, obsahuje pastinák další cenné látky. Ty jsou přínosné pro zdraví celého organismu. Má protizánětlivé vlastnosti, obsahuje draslík, kyselinu listovou, vitamín C a B6. To všechno jsou důvody, proč bychom měli pastinák začlenit do svého jídelníčku, například ve formě pečených hranolek. Pokud si ale pěstujete vlastní rostliny, buďte velmi opatrní.
Foto: Pixabay
Nebezpečí při sklizni
Někomu se nemusí stát nic, jiný zase pociťuje svědění a někomu dokonce vyrazí na rukou spoustu drobných puchýřků a popáleniny. Důvodem je to, že v rostlině je obsažena silná chemická látka, která se při krájení může dostat na lidskou pokožku. Pokud ji navíc vystavíme slunečnímu záření, je zaděláno na velký zdravotní problém. A velmi nepříjemný.
Popáleniny pastinákem
Popáleniny se obvykle objeví 24 až 48 hodin po kontaktu s pastinákem. Jsou velice bolestivé a svědí. V mírných případech se objeví jen červená pokožka. Mohou ale následovat také puchýře. Postižený zažívá podobné pocity, jako když se spálí horkým olejem nebo sluníčkem. Puchýře se dále nerozšiřují, ale změna barvy kůže může v důsledku popálení přetrvat i několik měsíců.
Ihned k lékaři
Pokud vás po kontaktu se šťávou rostliny potká zarudlá kůže, je dobré co nejrychleji navštívit lékaře. První pomoc může poskytnout chladivý obklad. Puchýře záměrně nepraskejte. Vyvarujte se jejich strhnutí například vhodnými obvazy. Aby nedošlo na infekci, je dobré udržovat oblast čistou, pravidelně měnit obvazy a používat krémy, které vám předepíše lékař. Může jít dokonce o antibiotické krémy.
Pastinák a jeho bezpečná sklizeň
Kromě toho, že bychom měli mít nasazené rukavice, bychom při sklizni pastináku měli mít oblečené dlouhé rukávy, nohavice a pro jistotu i pevnou obuv. Snažte se pracovat s pastinákem v době, kdy nesvítí příliš silně sluníčko. Některé babské rady zní, že je možné oblast potřít sádlem, nicméně toto není podložené vědecky.
Zdroje info:
https://www.hennepin.us/-/media/hennepinus/your-government/get-involved/documents/WHEP-wild-parsnip.pdf
https://oregon.gov/odot/Programs/T2/TailgateTalks/Sun%20Induced%20Burns.pdf
https://www.canr.msu.edu/news/parsnips_packing_a_nutritional_punch
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!