Poznáte přehřátí pejska? Osvěžit ho můžete třeba doma vyrobeným psím nanukem
Horké dny neustále pokračují a všichni se snažíme být buď ve stínu, nebo se nějakým způsobem osvěžit. My lidé to máme vcelku jednoduché. Vystačíme si s koupáním v bazénu a také s různými osvěžujícími potravinami v čele s chlazenými nápoji a zmrzlinami. Psi to mají o něco složitější, nicméně když se jim majitelé věnují, mohou si užívat léta naprosto dokonale. Důležité je poznat přehřátí pejska a co nejrychleji mu pomoct. Třeba i výrobou domácího psího nanuku.
Regulace tělesné teploty těla psa je poněkud složitější než u lidí
Nepochybně, psi se nepotí stejným způsobem jako lidé. Mají pouze málo potních žláz, které jsou navíc na tlapkách. Pomáhají si vcelku prozaicky. Známe to všichni. Dýchají zrychleně s otevřenou tlamou. Ne pokaždé ale tento mechanismus skvěle funguje, a tak je třeba zásah ze strany majitele.
Foto: Pixabay
Hlavní příznaky přehřátí u psa
Je jich hned několik, a tak jsme je pro vás shrnuli v následujících odrážkách. Konkrétně se tedy jedná o:
- zrychlené dýchání s otevřenou tlamou,
- nervozita,
- apatie,
- sytě červené či namodralé dásně,
- zvracení,
- průjem,
- dezorientace pejska.
Kteří psi trpí nejvíce?
Riziko existuje pochopitelně u všech. Nejvíce jsou ohrožení psi trpící nadváhou a také ti, kteří mají hustou srst. Samozřejmě nelze zapomenout ani na pejsky mající problémy se srdcem a dýcháním. Z plemen bychom konkrétně mohli upozornit na ta lovecká typu boxerů a na plemena s krátkým nosem, jako jsou třeba buldoci.
Foto: Pixabay
Miska s vodou jako základ
Samozřejmě. Pes musí pravidelně pít. Odborník na výživu psů Jiří Švihálek k tomu říká následující: „Nezapomínejte na pitný režim. Pes by měl za den vypít 50 až 70 ml vody na každé kilo váhy. Ale nedávejte mu vodu příliš ledovou, možná máte pocit, že by ho více osvěžila, ale mohl by se z ní naopak nastydnout. Pitný režim můžete zlepšit i tím, že granule namočíte do vody. Na vodu nezapomínejte ani při cestování. Většina psů se nezvládne napít během jízdy v autě, a tak do svého harmonogramu zařaďte časté zastávky, které ocení každý člen výpravy. Všichni se alespoň hezky protáhnete a osvěžíte.“ Jinak je samozřejmě potřeba také počasí přizpůsobit aktivitu psa.
Mokrý hadr. Proč ne?
Jestliže nemáte ve své blízkosti bazén nebo rybník, můžete využít i mokrý hadr. Jen si dejte pozor na některá úskalí. „Pozor na příliš rychlé změny teplot. Přehřátého psa chlaďte pomocí mokrého ručníku, ale nikdy ve studeném průvanu nebo pomocí ledu.“ říká MVDr. Michaela Riedlová.
Foto: Pixabay
Psí nanuk? Skvělá volba
Na klasické zmrzliny pro nás zapomeňte. Ideální je vyrobit psí zmrzlinu. Postačí vám k tomu formičky na led. Buď můžete pejskovi vyrobit ovocnou pochoutku, nebo třeba zamrazit vývar. Pokud nalijete do formiček jogurt pro psy, máte také vyhráno za pár hodin. A dávkování? „Buďte ale opatrní a dávkujte mražené dobroty jen jako pochoutku, výsledkem velkého množství ledové potravy by mohl být zánět horních cest dýchacích.“uzavírá MVDr. Michaela Riedlová.
Zdroje info: vaseveterina.cz, yoggies.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.