Poznáte kvalitní pepř? Jak vyrobit citronový pepř
Pepř se řadí mezi tradiční koření, která si rádi dopřejeme nejenom k masu. V obchodech lze kupovat buď celý v podobě kuliček, nebo mletý. Záleží na tom, nač jste aktuálně zvyklí. Někdo si koupí přímo mletý pepř a používá ho ke kořenění, jiný naopak preferuje nákup pepře celého. Ten následně namele do konkrétního pokrmu. Pravda je taková, že v druhém případě má člověk pocit, že je pepř čerstvější. Být tomu tak ale nemusí. My se v následujících řádcích podíváme na to, jak se pozná skutečně kvalitní pepř. Zaměříme se i na další zajímavosti a na výrobu citronového pepře.
Kvalitní pepř se pozná snadno
Jestliže máte k dispozici nerozemleté kuličky, poznáte kvalitu především podle jejich hmotnosti. Čím jsou těžší, tím jsou kvalitnější. Jestliže jsou vysušené a malinkaté, pak je jasné, že si na pepři příliš nepochutnáte, respektive chuť kořeněného jídla pozitivně neovlivní. A co mletý pepř? Také u něj se pozná jakost vcelku jednoduše. Stačí ho nasypat do sklenice s vodou. Když prášek klesne pod hladinu, pochází pochybných pepřových bobulek.
Zajímavosti týkající se pepře
Pepř se mimo jiné používá také na sladká jídla. Vždyť takový perník se v dobách minulých nazýval peprník. Hádejte podle čeho? Známé byly i Pfefferkuchen, čili pepřové koláčky. Výborný bývá pepř tradičně i ve svařáku. Ten pak může být hodně ostrý. Podle tradic se pepřové kuličky sypaly kolem domu, aby ochránily dům před zlem. Bude-li vám zima na nohy, přisypte si pár kuliček do ponožek a nohy se vám prohřejí.
Citronový pepř je skvělý
Hodí se ideálně na maso, ale také jako skvělé koření na ryby nebo do nejrůznějších salátů. Výroba je vcelku jednoduchá. Stačí ostrouhat kůru z pěti chemicky neošetřených citronů a přidat dvě lžíce namletého pepře. Dále se přidá jedna lžíce soli a koření je hotové.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.