Potravinové zdroje vanadu: prvek, který potřebujeme v malém množství
Vanad potřebuje naše tělo jen ve velmi malém množství. Jeho stopové množství je obsaženo v celé řadě potravin – a obvykle je jejich množství dostačující. Vanad je důležitý pro správný růst kostí. Přesné množství, které bychom měli denně užívat, vědci neznají. Obvykle se jako horní hranice uvádí množství 1,8 mg vanadu za den. Větší množství, než je toto, se považuje za nebezpečné a ve skutečnosti může způsobit více škody než užitku.
Příznivé účinky vanadu
Vanad byl dosud zkoumán především na zvířatech. Studie s lidskými subjekty jsou velmi omezené. Vanad by podle nich měl být schopen snížit hladinu cholesterolu v těle a současně působí na metabolismus glukózy v těle. Mimo to pomáhá budovat naše zuby a kosti. V některých zdrojích se uvádí, že by měl zvýšit fyzický výkon, nicméně toto nemusí být pravda. Žádná studie toto totiž nepodporuje (spíše naopak). Potravinové zdroje vanadu se obvykle považují za dostatečné. Které to jsou?
Koprová semínka
Ačkoli kopr známe spíše ve formě zelené natě, také semínka jsou jedlá. A neméně aromatická, takže pokud jste si oblíbili chuť kopru, oblíbíte si jistě i koprová semínka. Obsahují 431 ng/g vanadu. Můžete je přidat do vařených a dušených pokrmů včetně polévek a vývarů. Použít jej můžete také do domácího pečiva. Jeho chuť je výrazná, takže při použití začínejte raději s menšími množstvími.
Foto: Pixabay
Černý pepř
Černý pepř není třeba příliš představovat, protože jej doma má naprostá většina domácností. Používáme jej do nejrůznějších druhů pokrmů. Využít jej můžete na vařené, pečené, smažené, vegetariánské i masité pokrmy. Obsahuje 987 ng/g, takže je bohatým zdrojem vanadu.
Ústřice
Ústřice na našem jídelníčku nejsou příliš časté, nicméně právě ony patří mezi bohaté zdroje vanadu. Obsahují 455 ng/g vanadu.
Špenát
Dopřejte si tuto zeleninu častěji, než jen na Zelený čtvrtek! Zaslouží si to, protože je pokladnicí celé spousty důležitých živin. Obsahuje také vanad, a to v množství 533–840 ng/g. Špenát může mít mnohé využití, nejen v polévkách a jako příloha k bramborám či knedlíku! Připravujte si z něj také pokrmy, kde špenát nehraje prim, jako jsou například fritaty nebo třeba zdravější verze pizzy.
Celozrnné výrobky
O tom, že jsou celozrnné varianty potravin o něco zdravější, než klasické varianty, je známo. Obsahují větší množství vlákniny a také minerálů, včetně vanadu. Toho obsahují od 5–30 ng/g, v závislosti na tom, o jaký výrobek se jedná.
Mléčné výrobky
Dalším dobrým zdrojem vanadu je mléko a mléčné výrobky. Obsahují 5–30 ng/g vanadu, nejvíce je ho obsaženo v mléce. Co se týká másla nebo sýrů, ty už tak velké množství neobsahují.
Zdroj: https://curejoy.com/content/vanadium-rich-food-sources/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!