Postřik z cibulových slupek: na rajčata i orchideje. Navíc odpuzuje mšice

Cibule

I v cibulové slupce se nachází spousta živin, které můžete využít, když chcete vyrobit domácí postřik. Tento postřik vás ve skutečnosti nestojí žádné peníze, protože cibulové slupky jsou něco, co vyhazujeme (nebo používáme do kompostu). Proto je skvělý nápad využít je tak, abychom odpudili mšice, ale také svilušky a klíšťata. Tento postřik můžete bez problémů použít na pokojové rostliny, ale také na ty, které pěstujete venku.

Proč postřik z cibule?

Ve slupkách cibule jsou ukryty vitamíny skupiny B a také minerály, jako je železo a vápník. To jsou důležité živiny, které mohou podpořit růst vaší rostliny. Například železo je u rostlin důležitý při procesu fotosyntézy. Vápník zase podpoří vývoj kořenového systému a neutralizuje organické kyseliny a aktivuje enzymy. Vitamín B využijí rostliny jako obranu vůči chorobám. Díky němu také rostou hojněji a jsou silnější.

Na rajčata
Foto: Unsplash

Jak připravit postřik z cibulových slupek?

Nejsložitější bude nasbírat klasický sáček plný cibulových slupek. Jakmile budete mít dostatek slupek stačí je dát do hlubokého hrnce a zalít vodou tak, aby byly všechny ponořené. Vařte 20 mnut na mírném ohni a poté nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Sceďte. Tekutinu můžete ihned používat – ideálně v láhvi s rozprašovačem. Využít je můžete na všechny rostliny, které jsou ohroženy mšicemi. Vhodné jsou ale téměř na jakoukoli rostlinu, která roste uvnitř nebo i venku. Poslouží i rajčatům.

Jak používat postřik z cibule?

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete postřik používat třikrát týdně. Venkovní rostliny stříkáme, když je zataženo, ale nemá přijít déšť. Když je příliš horko, prospěšné látky se rostlinám hůře absorbují a kapičky vody navíc mohou způsobit spálení listů některých rostlin. Navíc hrozí riziko teplotního šoku. Postřik pokojových květin je možná kdykoli vás napadne.

Existují i další možnosti domácích postřiků?

Samozřejmě! Kromě cibulových slupek můžete využít i dalších ingrediencí, které už doma máte. Mohou posloužit jako prevence či první pomoc.

  • Rostlinný olej – smíchejte 150 ml oleje se lžíci jemného mýdla (kastilského) a máte prostředek na hmyz, jako jsou mšice či třásněnky. Pro aplikaci odeberte dvě lžičky této směsi a smíchejte s 1 litrem vody. Protřepejte v láhvi s rozprašovačem a použijte na napadené rostliny.
  • Mýdlo – důležité je použít jemné mýdlo, jako je například kastilské. Jednu a půl lžičky mýdla smíchejte v litru vody a poté nastříkejte směs na napadené rostliny. funguje proti různým druhům hmyzu.
  • Chilli papričky – budete potřebovat prášek, který je vyroben rozemletím sušených chili papriček (nebo kupte rovnou kajenský pepř). Jednu lžíci kajenského pepře smíchejte s litrem vody a přidejte pár kapek tekutého mýdla. Aplikujte na škůdce na rostlinách. Vyrobit se dá i z čerstvých chilli papriček – rozmixujte je s trochou vody (poměr půl hrnku papriček na celý hrnek vody). Poté přidejte ještě jeden litr vody a nechte projít varem. Po vychlazení můžete přidat pár kapek mýdla a aplikovat na rostliny.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-oprysk-z-lupin-cebuli-jak-wykonac,nId,6059245

https://www.treehugger.com/natural-homemade-insecticides-save-your-garden-without-killing-earth-4858819

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!