Postřik ovocných stromů krok za krokem: kdy, jak a čím

Staří zahradníci dávali na podzim ke každému

I když si dnes už můžete zakoupit takové odrůdy, stromů, které jsou odolné vůči mnohým nemocem, postřik je stále důležitý. Působí jako prevence či lék proti různým onemocněním. V případě odolných rostlin k nim ale můžete přistoupit pouze tehdy, když jste v předchozí sezóně narazili na problém (ve formě některé choroby). Někdy totiž bohužel platí to, že s nemocemi se můžeme vypořádávat před sezónou nebo po ní – účinný lék na ni, když jde vidět na stromě – neexistuje. A tak se jen smutně díváme na svůj napadený strom a snažíme se ochránit ty, které jsou v jeho okolí.

Postřik není možný vždycky

Jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat, je použít postřik na ovocné stromy, které mají plně rozvinuté květy. Ty totiž lákají včely, které bohužel nejsou vůči chemikáliím v postřicích imunní. Tyto postřiky jich každoročně zabije obrovské množství. Uvědomte si, že bez včel bychom nemohli sklízet v takovém množství. Chraňme proto včely, jsou pro nás velice důležité!

Postřik na mšice
Foto: Radek Štěpán

Bezpečnostní pravidla

Pokud provádíte postřik, obvykle saháte po nejrůznějších chemikáliích. Není dobré se jich nadýchat nebo s nimi přijít do přímého kontaktu. Chraňte své oči, pokožku i dýchací cesty. Použijte ochranné rukavice a dlouhé rukávy a nohavice. Neuškodí ani čepice, která ochrání vaše vlasy. Dýchací cesty můžete ukrýt pod roušku.

Postřik ovocných stromů

Existuje tolik druhů postřiků na ovocné stromy! Nejdůležitější jsou ty proti plísním a houbovým chorobám, které jsou největší hrozbou. Padlí, kadeřavost listů, strupovitost jabloní – to všechno jsou houbová onemocnění. Kromě toho jsou vhodné baktericidy, které zase chrání před nejrůznějšími bakteriálními chorobami. Postřiky proti škůdcům používejte v případě potřeby, nikoli preventivně. Nejčastější jsou například mšice nebo svilušky. Mnohem větší hrozbou jsou ale zavíječi, larvy apod.

Jarní postřik ovocných stromů

Právě jarní postřiky patří mezi ty nejdůležitější. Proč? V tomto období jsou nejúčinnější. Už v únoru můžete aplikovat první postřiky, a to ještě předtím, než se strom začne vůbec vyvíjet. Přesné datum vám ale nesdělí ani samotný výrobce postřiků, protože se musíte řídit mnohými faktory:

  • Druh stromu – ovocné stromy se vyvíjí různou rychlostí.
  • Proti čemu chcete stříkat – postřiky se musí aplikovat ve vhodné fázi vývoje škůdce nebo patogenu.
  • Počasí – některé postřiky nesmíte použít, když má ještě mrznout. Dále musíte čekat na vhodné povětrnostní podmínky.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/opryski-drzew-owocowych-krok-po-kroku-jak-i-kiedy-pryskac-drzewa-owocowe/

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-297935-nenechte-se-pripravit-o-urodu-ovoce-ted-je-nejvyssi-cas-jednat

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!