Pořídili jste si novou rostlinku? Jahody zvládne pěstovat každý!

Jahodník, šlahouny

Jistě, jahody si můžete pěstovat i ze semínek, je to ale dost nejistá disciplína. Mnohem snadnější je to z běhounů nebo ze sazenic, které si můžete na jaře nakoupit v každém zákaznickém centru. Právě jaro je ideální počasí na jejich pěstování. Už když si své sazenice vybíráte v obchodě, zkontrolujte, v jakém jsou stavu. Nenachází se na listech škůdci? Vidíte známky onemocnění? Má rostlina poškozené listy? V takovém případě rostlinu izolujte od ostatních, aby je nenakazila a pokuste se problém vyřešit.

Jahody potřebují slunce

Vyberte pro své jahodníky to nejlepší místo, protože díky tomu předejdete celé spoustě případných potížích. Základem je slunné stanoviště. Pokud zvolíte místo s lehkým zastíněním, jahody vám porostou, ale je možné, že budete sklízet méně ovoce. A to je přece to, proč je pěstujete! Vyberte půdu, která je úrodná, ale také odvádí přebytečnou vodou. Jednotlivé rostlinky rozmístěte asi 30 až 45 cm od sebe. Díky tomu přejdete plísním a hnilobám, ale zároveň si usnadníte sklizeň. U mladých rostlinek, které jste čerstvě přesadili, je dobré odstřihnout květy či plody, aby se rostlina mohla plně věnovat zakořeňování.

ovoce, nákupy, podvod, úspora, jahody
Foto: Pixabay

Rostliny v květináčích

Pokud se rozhodnete své jahodníky pěstovat v květináčích, nemusíte se bát. Jde to velice snadno. Někteří zahradníci květináče dokonce používají jako nástroj, jak zabránit volnému šíření jahod do okolí. Ať už vyberete jakýkoli květináč, měl by na dně mít drenážní otvory pro odtok přebytečné vody. Pěstovat je můžete i v závěsných nádobách. Pamatujte na častější zálivku a nutnost hnojení.

Jahody a jejich výsadba

Vykopejte jámu, která je dvakrát větší, než jsou kořeny rostliny. Srdíčko jahodníku (místo, kde se stonky setkávají s kořeny) musí zůstat nad povrchem země. Pokud byste toto místo pohřbili do země, mohla by vzniknout hniloba. Pozor ale i a mělké zasazení, protože pak kořeny rostliny vystavujete suchu. Zasypte kořeny zeminou a jemně ji rukama udusejte. Tím můžete mít hotovo.

Mulčování není povinnost

Pokud si ale chcete usnadnit příště práci a rostlině start do života, můžete nahoru přidat tenkou vrstvu slámy. Takové mulčování je pro jahodník prospěšné hned z několika důvodů. Pomůžete tím totiž půdě zachovávat déle vlhkost a zároveň potlačujete růst plevele. Jakmile rostlina začne plodit, mohou její plody zůstat čisté. Navíc, když se nedotýkají přímo půdy, nebudou tak snadno hnít.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/przewodnik-upraw/uprawa-truskawek

https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/jak-doma-pestovat-jahody-rodit-vam-budou-cely-rok/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!