Poradíme vám, jak správně vysít muškáty. Pokud to vezmete právě teď za správný konec, ušetříte na jaře v obchodech pěkný balík
Poradíme vám, jak správně vysít muškáty. Není to věda, ale tyto zásady je nutné dodržet. Co je potřeba? V posledních letech se už i drobný pěstitel může setkat s nabídkou osiva oblíbených balkónových květin – muškátů.
Výhodou rozmnožování muškátů semeny jsou zdravé sazenice bez virových a bakteriálních chorob. Takto se rozmnožují zejména muškáty páskaté. Předpěstování sazenic trvá asi čtyři měsíce. Proto je nejvyšší čas začít už na začátku února, abyste v květnu měli připravené silné rostlinky.
Správný výsev
Před výsevem muškátů namočte osivo na 24 hodin do vlažné vody. Urychlíte tak klíčení. Vysévejte na jemný substrát bez hrudek. Muškáty zasypte rovnoměrnou vrstvou zeminy tlustou asi půl centimetru a přitlačte. Zalévejte rosením, abyste semena nevyplavili z půdy, a pravidelně, aby substrát nepřeschl. Právě optimální podmínky pro klíčení jsou cestou, jak zajistit, že vše půjde podle plánu. Tedy rychle a výsledkem, že rostlina dobře zakoření.
Foto: Pixabay
Nezapomeňte na světlo
Pro klíčící rostlinky muškátů je důležitý dostatek světla, aby se příliš nevytáhly a nebyly slabé. Během prvních dvou až tří týdnů proto přisvětlujte 12 až 16 hodin denně. Po čtyřech týdnech malé rostlinky přesaďte do květináčů a udržujte teplotu 16 až 20 °C. Samozřejmě není nutné děsit se z možného drobného výkyvu teploty, ale když dáte na naše rady a budete podobný teplotní rozsah dodržovat, chybu neuděláte.
Před vynesením na balkon
Asi za tři týdny mladé rostlinky muškátů zaštípněte. Když sazenice dosáhnou dostatečné velikosti a budou odolné vůči mrazu, můžete je přesadit do zahrady nebo truhlíků. Opatrně je však otužujte – zpočátku by měly ven přijít nanejvýš na 2 až 3 hodiny denně, intervaly postupně prodlužujte (a stejně je pro jistotu schovejte v případě, že budou hrozit noční teploty okolo nuly).
Mladé rostlinky milují kávu
A jak podpořit kvetení těchto rostlin? Dopřejte jim kávu. Před použitím je vhodné kávovou sedlinu zředit vodou. Můžete smíchat jeden díl kávové sedliny se dvěma až třemi díly vody. Tím zabráníte přílišné koncentraci živin, která by mohla poškodit kořeny. Hnojivo z kávové sedliny můžete aplikovat na půdu kolem kořenů muškátů a to jednou za měsíc nebo podle potřeby.
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vypestujte-si-muskaty-ze-semen-zacit-lze-jiz-od-pulky-ledna-27728.html, https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/vysev-a-vysadba-muskat-pelargonie.A201216_085043_hobby-zahrada_mce, https://www.denik.cz/zahrada/muskaty-pestovani-hnojeni.html, https://bydleni.instory.cz/2475-bez-hnojiva-se-bohate-kvetoucich-muskatu-nedockate-pomohou-suroviny-z-kuchyne.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)