Poradíme, jak na jarní řez růží
Jaro je ideální období pro prořez růží. Připravíte je tak na nadcházející sezónu. Není se čeho bát – po správném ořezání růží, zlepšíte jejich celkovou kondici a podpoříte růst. Jarní prořezávání růží je klíčové pro celou sezónu, a tak si pořádně nastudujte, jak na to. Pravidelný řez pomáhá vyměňovat staré větve za nové výhony.
Proč je jarní řez tak důležitý?
Vaše růže vykvetou i bez jarního řezu. Avšak růžové keře budou příliš husté a budou se skládat spíše z drobných výhonků a starého dřeva, než z krásných růžových hlaviček. Důvodem je nedostatek světla, který bez řezu růží zkrátka hrozí. Hustý keř také zvyšuje pravděpodobnost vzniku nejrůznějších chorob (typicky se jedná o plísně) nebo také škůdců.
Kdy začít s jarním řezem?
Konec března a duben jsou vhodné měsíce pro jarní prořezávání růží. Hodně ale dbejte na výběr počasí. Rozhodně se vám nevyplatí prořezávat růže tehdy, když ještě hrozí nebezpečí mrazu. Růže by se totiž nemusela zahojit tak, jak je potřeba. Pokud nevíte, jak poznat namrzlé dřevo, počkejte až začnou rašit nové pupeny. Podle výskytu pupenů poznáte, která část růží je živá a která namrzla.
Technika řezu
Růže se řežou vždy na spodní očko, které směřuje z keře ven. Koruna růží bude prostupná jak pro sluneční záření, tak také pro vzduch. Postup ořezu je následující:
- Odstraňte poškozené a nemocné větve – buď celé nebo na spodní očko (několik milimetrů nad ním).
- Poté odstraňte staré větve – ty mívají velký průměr a zvrásněnou hnědou kůru na povrchu. Odstraňte je celé nebo do místa, kde vyrůstá nový výhon.
- Nyní se podívejte, které větve se kříží, nebo kde je nadměrná hustota výhonů. Celkově by růžový keř měl vypadat vzdušně. Navzájem dotýkající se větve si způsobují oděrky, což je jen další důvod, proč je odstranit.
- Odstraňte také slabé výhonky – ty růže zbytečně vysilují a berou jim tak energii.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!