Populární pelargonie: Pěstování ze semen přináší samá pozitiva a ještě ušetříte

pelargonie

Pokud se vám zdá, že je zahrada v hlubokém zimním spánku, není to tak zcela pravda. Právě nyní je vhodná doba pro předpěstování pelargonií. Však pěstování ze semen skýtá samá pozitiva. Prozradíme vám, jak na to, abyste se mohli v příštím roce radovat ze záplavy barevných květů.

Nejoblíbenější rostliny zkrášlující okna, terasy i balkony

Pelargonie neboli muškáty patří mezi nejoblíbenější květiny, které ozdobí naše okna, zkrášlí terasu i balkon, a to nejen díky atraktivitě, ale také i pro svou nenáročnost. Existuje nepřeberné množství druhů a barevných variant. Dobré je to, že pokud chcete zkusit nějakou novou variantu, netřeba čekat až na jaro a rostlinu zakoupit. Snadnějším a rozhodně i levnějším řešením je, když si daný druh vypěstujete ze semínek. A právě na to je nyní vhodná doba.

Výhody pěstování muškátů ze semen

Jednak pěstování ze semen vás vyjde podstatně levněji, než když budete na jaře kupovat sazenice. Tato nemalá finanční úspora je ocenitelná, v dnešní době dvojnásob. A dále máte i mnohem širší výběr druhů a barevných variant. Díky tomu si můžete vypěstovat i méně dostupné druhy. Výhodou je, že takto budete své sazeničky dobře znát, tudíž je pak menší riziko, že se neujmou. A v neposlední řadě budete mít z toho větší radost.

Výběr vhodné zeminy

Nejlepším substrátem je ten, který je určen přímo pro výsev, nebo lze také použít perlit. Výhodou perlitu je, že má schopnost zadržovat a postupně uvolňovat vodu a neobsahuje žádné nežádoucí zárodky plísní a hub. Vzhledem k tomu, že neobsahuje ani žádné živiny, je nezbytné je dodat přihnojením.

muškáty

Foto: Pixabay

Jak na samotný výsev semen

Semínka je vhodné zasít v dostatečném rozestupu, díky čemuž se tak vyhnete pozdějšímu protrhávání sazeniček.  Odstup závisí i na konkrétním druhu, je tak vhodné dodržovat návod uvedený na balení. Výsev proveďte tak, že do vhodné nádoby nasypete vybraný substrát a lehce ho přitlačíte. Na zeminu poté rozložte semínka, lehce je přitlačte. Nepokrývejte je zeminou. Zálivka je ideální ve formě rozprašovače, aby proud semínka nevyplavil, případně nepoškodil už klíčící rostlinky. Nádobu se semeny přikryjte perforovanou folií, abyste zajistili pro rostliny vhodné mikroklima. Dejte na místo s teplotou v rozmezí 20 až 24 °C.

Optimální doba na přesazení

Přibližně do měsíce, záleží na konkrétním druhu, by měla semena vyklíčit. V této době potřebují dostatek světla. Ideálním místem je například na jih orientované okno. Jakmile se objeví dva páry pravých listů, nikoli tzv. děložní listy, tedy první listy na stonku mladých rostlin, přesaďte sazeničky do vlastních květináčů. Je třeba dostatečně zalévat a přihnojovat jednou týdně. Nadále je nezbytný dostatek světla.

Zdroj: dumazahrada.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay