Popínavky do stínu: Břečťan v trojím pojetí
Potřebovali byste nějakým způsobem oživit zeď, případně ji elegantně zakrýt? Pak rozhodně vsaďte na popínavky určené do stínu. Volit je možné spousty nejrůznějších variací, nicméně mezi ty nejoblíbenější patří především břečťan. Rod nazvaný Hedera disponuje celkem 5 druhy. Domovinou jsou pro tento rod prakticky skoro všechny kouty světa. Roste od severní Afriky až po Evropu a Asii. Dokonce se vyskytuje i v Japonsku. U nás existují prakticky tři základní druhy, a to břečťan obecný, kanárský a kavkazský. Na všechny se zaměříme v tomto článku.
Břečťan obecný
Tento typ břečťanu je specifický tím, že jej dostanete pod označením Hedera helix cv. Jedná se tedy o neznámý druh břečťanu obecného. Existuje přitom hned několik variací. Mezi nejznámější popínavé zelené se řadí například odrůda Remscheid s typickými do tmavého odstínu zabarvenými zelenými listy. Výbornou volbou je také se žlutými žilkami popínavý kultivar Buttercup. Silným růstem se vyznačuje Woerner. Pokud byste raději pestrolisté variace, vsaďte třeba na Goldheart s trojúhelníkovitými listy, jež jsou ve svém středu žluté. Bílé lemování a nepravidelné skvrny má odrůda Argenteo-variegata. Z keřovitých jmenujme alespoň Conglometatu se zkadeřenými listy.
Břečťan kanárský
Hedera canariensis samozřejmě pochází z Kanárských ostrovů. Setkat se s ním lze ale také v severní Africe, případně na Madeiře. Ve svých domovinách roste spíše ve stinných oblastech a u nás se mu příliš nedaří, protože nemusí suchý vzduch. Pěstovat jej lze na zahradě jako rostlinu přenosného charakteru.
Břečťan kavkazský
Tento břečťan najdeme na jeho původních stanovištích v oblasti Malé Asie, Íránu a právě Kavkazu. Hedera colchica je typickou rostlinou s poměrně velkými a do široka stavěnými vejčitými listy. Laloky této rostliny se vyznačují absencí lesku. V nížinách roste poměrně solidně, jen pestrolisté odrůdy toho moc nevydrží.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.