Popel z kamen do popelnice nepatří! Použijte ho jako hnojivo

Popel

Máte doma kamna, případně kotel na tuhá paliva? Pak určitě víte, kolik popela spalováním dřeva vzniká. Pro mnohé je to velký starost, protože s ním musí k popelnicím. Je to ovšem škoda. Topení tuhými palivy není totiž výhodné pouze díky vzniku skvělého sálavého tepla! Popel se hodí jako skvělé hnojivo schopné pomoct k vynikající úrodě. Jaký popel využívat, které rostliny ho ocení a jaké jsou ostatní aspekty využívání popela tímto způsobem? Čtěte dál, vše vám prozradíme.

Na charakteru popela až tolik nezáleží

Rodinný dům s otopným systémem na tuhá paliva je schopen vyprodukovat ročně až 30 kg popela. Je prakticky jedno, zdali se topí briketami, peletamipeletami nebo klasicky dřevem. Popel z kamen ostatně běžně používali již naši předkové. Nejde o nijakou převratnou novinku. Už v minulosti si lidé byli vědomi toho, že popel na záhonu velmi dobře funguje.

Nejen cibuloviny si budou lebedit

Popel z kamen je prosycen spoustou minerálů. Odborníci hovoř o tom, že obsahuje mimo jiné například:

  • fosfor,
  • draslík,
  • hořčík,
  • vápník
  • a mnohé jiné složky.

Hnojit lze popelem prakticky jakékoli záhony. Optimální je tam, kde porostou cibuloviny. Hodí se ale i pro brambory, zeleninu či drobné ovoce. Není problém použít ho také k stromům.

Další zajímavosti týkající se popela jako hnojiva

Záhony v zimě můžete klidně posypat popelem přímo v zimě v momentu, kdy ho vytáhnete z kamen. Jinak jej lze dát ale také do kompostu. Počítat byste měli s tím, že čím kvalitnější použijete topivo, tím lepší popel na hnojení budete mít. Dřevěný popel se rozpouští ve vodě, takže při poměru 0,5 kg popela na litr vody bez problémů pohnojíte cca 5 m² půdy. Ušetřit tímto způsobem můžete solidní částky. Vždyť se stačí podívat jen na ceny hnojiva v různých obchodech.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.