Popel, soda, čajové listy či voda z akvária: v zahradě ještě poslouží
Někdy máme ta nejlepší hnojiva na dosah ruky, ale zbytečně jimi plýtváme tím, že je vyhodíme. Popel vzniklý spálením dřeva je skvělý, protože obsahuje živiny, které mohou pomoci rostlinám růst. Jiné ingredience mohou kromě dodání živin rostlině také odradit možné škůdce. Naučte se šetřit a využívejte vše, co se využít dá.
Dřevěný popel
Dřevěný popel se používá k neutralizaci kyselé půdy. Používáme jej samozřejmě až po vychladnutí. Obsahuje takové živiny, jako je hořčík, vápník či draslík, které jsou všeobecně prospěšné pro rostliny. Využijte jej pro kořenovou zeleninu či rajčata, vyhněte se jeho použití na rostliny, které vyžadují pro svůj růst kyselou půdu. Jedná se o borůvky, petržel, azalky, brambory či ovocné stromy.
Foto: Freeimages
Soda či minerální voda
Sodovka bez příchuti může rostlinám prospět. Nejde ani o to, zda se jedná o perlivou nebo neperlivou variantu. Balené vody totiž mohou obsahovat větší množství živin, jako je uhlík, kyslík, vodík, fosfor, síra, draslík či sodík. Tyto všechny jsou důležité nejenom pro člověka, ale také pro rostliny. Pokud vám tedy po oslavě zbude několik nedopitých sodovek, víte co s nimi.
Voda z akvária
Čas od času je třeba vyměnit vodu v akváriu. Tu starou ale nevylévejte! Je totiž plná prospěšných látek. Pro ryby jsou tyto látky už nebezpečné, avšak vaše rostliny je rády využijí. Používejte pouze sladkou vodou, sůl obsažená ve slané vodě není pro rostliny vhodná. Stejným způsobem se dá použít jakákoli voda, ve které jste vařili zeleninu nebo třeba vejce. Nesmí být osolená!
Čajové listy
Pokud rádi pijete čaj, můžete obsah pytlíků, které jste již na přípravu horkého nápoje využili, skladovat a znovu použít. Hodí se například do kompostu, ale můžete je smíchat rovnou s půdou kolem vašich rostlin. Obsahují dusík, potaš či vápník. Obohatí tedy vaši půdu o tyto důležité živiny. Rozhodnete-li se pro kompostování, dejte si pozor na to, aby sáčky, které vhodíte přímo do kompostu, byly rozložitelné. Pokud obsah sáčku vždy vyjmete a sáček vyhodíte, chybu neuděláte.
Zdroje info:
https://www.bobvila.com/articles/secret-ingredients-garden-grow/
https://www.homesandgardens.com/advice/using-tea-leaves-in-the-garden
Foto: Freeimages
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!