Popálení kopřivou: Říká se, že je zdravé
Pamatujete si, že když jste se popálili kopřivou, vaši rodiče se vás snažili utěšit větou: „Aspoň budeš zdravá.“ Říká se tato věta jen jako útěcha, nebo se zakládá na pravdě? V tomto článku jsme se pokusili rozkrýt to, co se o kopřivě říká již celá desetiletí. A jaký je výsledek?
Foto: Pixabay
Proti revmatismu
Údajně se tvrdí, že popálení kopřivou je jakousi prevencí proti revmatismu. Svůj reálný základ to má – i v odborné léčbě se používá derivační terapie, kdy dochází k záměrnému překrvení kůže. Tím se krev, která se v nadbytečné míře vyskytuje v okolí postižených kloubů, odvede a dochází k úlevě. Když se popálíte kopřivou, dojte také k podráždění a překrvení kůže. Avšak odborníci kopřivu jako léčbu nepoužívají a ani lidem ji nedoporučují.
Léčba dob minulých
I když vám kopřiva revma nevyléčí, můžete ji použít v řadě jiných obtíží. Kopřiva má například pozitivní účinky na zdraví srdce: snižuje krevní tlak a zvyšuje obsah železa v krvi. Obecně snižuje krvácivost a spousta lidí si z ní připravuje koupel proti hemeroidům. Tato koupel vám může zajistit urychlení hojení, ve formě šamponu pak zajistíte zdraví svých vlasů. Kopřiva pomáhá při zánětech močových cest a navíc zabraňuje vzniku ledvinových kamenů. Ač se sama může projevit jako alergen (není vhodná pro lidi trpící sennou rýmou), je účinná při jiných alergiích a ekzémech pokožky. Takovými způsoby byla používána již od nepaměti.
Jak bojovat s popálením
Pokud chcete zmírnit popálení, které vám způsobila kopřiva, pak k tomu můžete použít hned několik možností. Nejlepší je sáhnout po přírodních zdrojích, jako je máta, rozmarýn nebo šťovík. Drcenými listy těchto bylinek si potřete popálené místo. Pokud máte doma krém na bodnutí hmyzem, můžete použít jej. V případě nutnosti lze ale postižené místo také omýt mýdlem a vodou.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!