Ponrava: návod, jak se jich zbavit
Jedním z opravdu nepříjemných škůdců je ponrava. Je veliký problém, když je ve své zahradě objevíte, protože zbavit se jich je velice náročné. Tento malý tvoreček může mít na svědomí nepěkně vypadající trávník nebo povadající či dokonce rozpadající se rostliny. Název ponrava má latinské označení Grub a jedná se právě o larvu brouků z nadčeledi Scarabaeoidea. Ponravy jsou ve stádiu larvy klidně až čtyři roky. A po toto období jsou velmi nenasytné.
Jak ponrava vypadá?
Pro ponravu jsou typické tři páry nohou. Od klasických housenek nebo jiných larev se liší zakřivením svého těla, vypadá, jako písmeno L. Tělo ponravy se obvykle pohybuje od bílé po světle hnědou. Hlavička je hnědá a břicho černé. Délka těla je tři až šest centimetrů. Jak samotné larvy, tak i dospělci přezimují v hloubce až metr pod zemí – což je také problémem, když se jich chceme zbavit. Na jaře, obvykle v dubnu až květnu, vylezou na povrch a začnou se krmit. Ohlodávají listy trávníků, stromů, keřů i jiných rostlin. Díky tomu může dojít ke zničení velké části úrody. Po oplodnění naklade samice na několik míst 10 až 30 vajec. Za šest týdnů se z nich vyvinou larvy.
Foto: Pixabay
Období larev
Larvy jsou dobře vybavené pro život pod zemí. Nad zemí se nepohybují dobře, obvykle se svinují a rozvinují. Jejich nohy jsou slabé. Dokážou ale spořádat velké množství kořenů rostlin. Nejvíce nenasytné jsou v červnu a červenci a po třetím roce života. To je totiž období, které předchází zakuklení. V srpnu se z kukly vyvine dospělý brouk. Ponravy mohou být důvodem, proč se váš trávník mění v nepěknou žlutou podívanou s mezerami.
Jak poznáme napadení ponravou?
Žloutnoucí trávník ale nemusí být jedinou známkou přítomnosti ponravy. Jsou to také stromy, kterým odumírají jednotlivé větve stromu, hynutí sazenic a otvory v podzemních částech kořenové zeleniny. Navzdory tomu, že své rostliny hnojíte podle návodu a zaléváte podle potřeby, vadnou a hynou. Důvodem je jejich narušený kořenový systém.
Jak se zbavit dospělých brouků?
Protože obvykle známky přítomnosti ponravy připisujeme jiným příčinám, může si ponrava dál hodovat. Díky tomu, že její tuto larvu neodhalíme včas, může dojít k nenávratnému poškození rostlin. První pomocí je setřást ponravu na plachtu rozprostřenou na zemi, nejlépe brzy ráno. To jsou totiž ponravy ještě otupělé po noční zimě. Takto sesbírané larvy můžete nabídnout ptákům, rybám nebo drůbeži jako potravu. Někdy se ale nevyhnete chemickému postřiku.
Boj s larvami
Zbavit se larev je velmi obtížné. Žijí hluboko pod zemí. Pomůže vám kopání země za slunečných a suchých dnů – výtrusy vynesené touto činností na povrch pak vyschnou nebo si na nich pochutnají ptáci. Vhodným způsobem je také vertikulace.
Prevence
A úplně nejlepším řešením je prevence. Pokud zakládáte nový trávník, vyberte si osivo, které je namořené přípravky proti tomuto škůdci. Pravidelné hnojení a zalévání je důležité, stejně jako pravidelné sekání. Ponravy nemají rády cibuli či hořčici. Dobře funguje také zelené hnojivo ve formě pohanky.
Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/jak-pozbyc-sie-pedrakow
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!