Pomůžeme vám vypěstovat lahodnou dýni hokaido

V poslední době se čím dál více zahradníků obrací na pěstování dýně Hokaido, namísto klasických, již ozkoušených druhů dýně. Důvodem je to, že hokaido je na pěstování poměrně málo náročná na pěstování, rychle roste a dokážete z ní připravit spoustu zdravých pokrmů. Sežeňte si semínka nebo sazeničky této dýně, kvalitní zeminu bohatou na živiny a můžete začít!

Foto: Pixabay

Výsev nebo výsadba

Pokud se rozhodnete pěstovat ze semínek, měli byste je zasít přímo do záhonu někdy v polovině května. Vyberte slunné stanoviště. Jednotlivá semínka saďte asi 1 metr od sebe, protože tak jako ostatní dýně, i maličká Hokaido potřebuje spousty místa kolem sebe. Další možností je předpěstovat si semínka doma, začněte nejlépe na začátku dubna. Semínka vysaďte asi 3 cm hluboko. Pokud budete pěstovat ze sazeniček, opět můžete semínka vysadit v polovině května, 1 metr od sebe.

Péče o rostlinu

Péče o dýni je velice jednoduchá. To, na co si musíte dát pozor je pravidelná zálivka, protože dýně potřebuje dostatek vláhy. Příliš dlouhé stonky dýně zaštipujeme – nejen, že tím docílíme toho, že se dýně „neplazí“ tam, kam nemá, ale budeme se těšit i bohatší úrodě.

Foto: Pixabay

Sklízení

Koncem srpna by už měla být vaše dýně připravená ke sklizni. Poznáte to tak, že všechny plody jsou sytě oranžové, mají tvrdou slupku a dřevnatou stopku. Dejte si pozor – musíte to vystihnout přesně, protože nedozrálá dýně není tak dobrá, přezrálá dýně zase neobsahuje takové množství živin. Své dýně uskladňujte na chladném a suchém místě – to je obzvláště důležité, protože dýně mají tendenci hnít. Pokud je uskladníte správně, neodstraníte stopku, pak vám vydrží ještě celý rok. To oceníte například tehdy, když máte malé děti, které krmíte dýňovým pyré – děti dýně nesní příliš mnoho, zmrazené už nejsou tak chutné.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!